Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Tresty za drogy se snížily! – 18. 2.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 18. 2. na ČT1 od 21:45 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Tresty za drogy se snížily! Pozvání do studia přijali: ředitel Národní protidrogové centrály plk. Jakub Frydrych a novinář Jiří X. Doležal.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad otázkami: Je správné, že máme nejliberálnější drogový zákon ve střední Evropě? Přibude uživatelů návykových látek, nebo naopak zakázané ovoce bude méně chutnat? Je marihuana horší než legální alkohol? Budou děti s marihuanou méně experimentovat, když nehrozí přísné tresty? Stane se Praha evropským drogovým rájem?

Od nového roku se dočkali změn v trestním zákoníku hlavně ti, kteří ke svému životu potřebují drogy. Ale pozor – nejde o legalizaci drog, jak někdy mylně informují média. Náš nový trestní zákoník v tomto smyslu je nejliberálnějším v celé střední Evropě. Ovšem špatná interpretace způsobila, že v zahraničních médiích tento nový zákon způsobil poprask. O České republice se začalo hovořit jako o drogovém ráji, o Praze jako o novém Amsterodamu. Novinkou je také, že byla sestavena tabulka, kde je přesně definováno, kolik drog je malé množství atd. Z tohoto zákona mají radost hlavně uživatelé marihuany, kteří byli mnohdy perzekvováni zcela zbytečně. Hlavně ti, kteří ji pěstovali ze zdravotních důvodů.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 25. 2. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.