Hlavní navigace

Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Životní úroveň důchodců – čtvrtek 1. 10.

[Tisková zpráva] Jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 1. října na ČT1 od 21:40 Máte slovo na téma: Valorizace důchodů a životní úroveň důchodců. Přijdou penzisté o navýšení důchodů?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: poslanec Petr Nečas, stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Lednová valorizace důchodů o dvě procenta, tedy zhruba o dvě stě korun měsíčně, kterou navrhoval ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, byla odmítnuta. Nemá podporu ekonomických ministrů ani samotného premiéra Jana Fischera. Šetřit se prostě musí všude. Důchodci se těšili na malé přilepšení, teď většina přiznává, že jejich životní úroveň od ledna klesne. Zdražené nájmy a ceny potravin se výrazně odrazí v každodenním rozpočtu. Někteří dokonce tvrdí, že jim od ledna důchod nepokryje ani výši nájemného a bojí se o holý život.

Důvodem, proč vznikla diskuse, zda zvýšit, nebo nezvýšit od ledna 2010 penze, je fakt, že nebude splněna zákonná valorizační podmínka, která má vazbu na vývoj inflace a reálných mezd. Záleží tedy jen na vládě, zda o valorizaci rozhodne, či nikoli.

Důchodci si stěžují, že už teď mají sotva na živobytí, mnohým z nich důchod nedosahuje ani životního minima. Sníží se důchodcům kvalita života? Na čem ještě mají staří lidé šetřit? Na jídle? Na svém zdraví? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 8. října na ČT1 od 21:40 hodin na téma: Poplatky v lékárnách, o kterém budou diskutovat zástupci odborné i laické veřejnosti s hejtmanem Davidem Rathem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).