Hlavní navigace

ČT1 – Máte slovo na téma: Zvyšování nájemného je opět tady

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 11. listopadu na ČT1 od 21:45 hodin Máte slovo s Michaelou Jílkovou tváří v tvář problému: Zvyšování nájemného je opět tady.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty – náměstkem pro územní a bytovou politiku MMR ing. Miroslavem Kalousem, zástupci nájemníků, majitelů domů, obcí a občanů – diskutovat o opětovném zvyšování nájemného, které se v příštím roce dotkne takřka všech, kteří bydlí v nájemních bytech. V některých regionech nájmy stoupnou o desítky procent, například v Litoměřicích zaplatí některé domácnosti až o 6.000 korun více než v roce letošním.

Deregulace nájemného postupně končí a majitelé domů připravují pro své nájemce nové nájemní smlouvy s tržním nájmem. Tyto smlouvy ovšem nesmějí být uzavírány jednostranně, to znamená, že se na nich musí majitel s nájemcem domluvit. Pokud nájemce nebude s navrhovanou částkou souhlasit, může se obrátit na soud, který rozhodne, zda je částka přemrštěná či nikoli a kolik by měl nájemce majiteli bytu platit. Na soud se, samozřejmě, může obrátit i majitel bytu. Co tedy dělat v případě, že nemám na zaplacení nájemného? Bude vůle ze strany majitelů domluvit se se svými nájemníky? Nebo se můžeme obrátit na obce s žádostí o sociální byt?

Přesto, že v Praze deregulace bude probíhat až do roku 2012, zvyšování nájemného se jí nevyhne. V některých městských částech je již dnes regulované nájemné vyšší než tržní a kvalita bydlení ceně mnohdy neodpovídá. Toto ale platí i naopak. V některých lokalitách jsou podle majitelů domů nájmy ještě stále nízké a majitelé nemají finance na dostatečnou údržbu svého majetku.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 18. 11. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailu: mateslovo@ces­katelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.