Hlavní navigace

Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Rostoucí nezaměstnanost – čtvrtek 14. 5.

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve čtvrtek na ČT1 – 14. května od 21:45 na téma: Rostoucí nezaměstnanost.

Sdílet

Pozvání do studia přijali: předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek, předseda odborového svazu KOVO Josef Středula, ekonom Miroslav Ševčík a zástupci veřejnosti: nezaměstnaní a zaměstnanec, který si kvůli zachování místa nechal snížit plat.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve čtvrtek 14. května ve 21:45 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Průměrná míra nezaměstnanosti v dubnu stoupla na 7,9 procent, což znamená 456 000 nezaměs­tnaných. Ve srovnání s loňským dubnem nezaměstnanost stoupla o 140 000 lidí. Během dubna se na úřadech práce zaregistrovalo 75 000 lidí, 63 000 práci našlo. Volných míst je okolo 50 000, což je o 101 000 méně než vloni touto dobou. Na jedno místo připadá 9 uchazečů. Nezaměstnanost roste vinou ekonomické krize. Podle zaměstnavatelů jsou u nás příliš chráněni zaměstnanci na úkor podnikatelů. Připravovaná novela zákoníku práce by jim měla ulevit například v tom, že zaměstnancům, kteří ve firmě pracují kratší dobu než 6 let, budou muset vyplatit nižší odstupné než dosud. Českomoravská konfederace odborových svazů protestuje proti oklešťování práv zaměstnanců a na sobotu 16. května svolává demonstraci. Přestává v době ekonomické krize platit, že kdo chce pracovat, místo najde? Stáli jste před rozhodnutím, zda si nechat snížit mzdu, nebo riskovat propuštění? Jak se bránit před propuštěním? Co dělat, když už o místo přijdete? To jsou otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 21. 5. na ČT1 od 21:50 hodin na téma: Šrotovné. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor– stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.