Hlavní navigace

Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Extremismus vůči Romům – 30. 4.

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve čtvrtek na ČT1 – 30. dubna od 21:45 hodin na téma: Extremismus vůči Romům.

Sdílet

Pozvání do studia přijali: ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, vrchní policejní rada Miroslav Němec, místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý a předsedkyně sdružení Romodrom Marie Gailová a Romové, kteří se cítí diskriminováni.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve čtvrtek 30. dubna ve 21:45 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Upálit romskou rodinu chtěli v noci z minulé soboty na neděli žháři ve Vítkově na Opavsku. Policie vyšetřuje, zda šlo o rasově motivovaný čin. „Dceru jsem nemohla najít v ohni," líčí chvíle poté, co dům zapálily tři zápalné lahve, Anna Siváková. Ona a její dvouletá dcera Natálka dopadly z celé devítičlenné rodiny nejhůř, jsou v péči lékařů ostravské nemocnice.

Extremismem a rasismem se minulý týdne zabývala vláda – chce přijmout plán, jak s těmito jevy bojovat. Ministerstvo vnitra čelí ostré kritice, že se mu pokus o soudní zákaz krajně pravicové Dělnické strany nepodařil. Provokace jejích členů v Krupce, která minulou sobotu předcházela útoku ve Vítkově, málem vyvrcholila střetem extremistů s místními Romy. Romové upozorňují, že situaci, špatnou léta, zhoršil bývalý ministr Jiří Čunek, když jako vsetínský starosta vystěhoval nepřizpůsobivé Romy z jejich bytů. O těchto a dalších problémech bude Michaela Jílková diskutovat ve studiu se svými hosty. A bude se ptát: Zhoršuje se situace Romů v České republice? Co Romové vyčítají státu? Jak se mají Romové chránit před strachem? Ozbrojenými hlídkami? Emigrací? Byl poslední žhářský útok na Romy důkazem vzrůstajícího extremismu? Zvládá policie provokace radikálů a vyšetřování útoků na Romy?

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 7. 5. na ČT1 od 21:45 hodin. na téma: Rychlost na silnicích. Proč nerespektujeme zákony? Debatovat může přijít každý, kdo má s tématem zkušenosti a se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz