Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Mladistvý vrah na svobodě! – 11. 2.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 11. 2. na ČT1 od 20:55 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Mladistvý vrah na svobodě! Pozvání do studia přijali: starosta obce Kmetiněves Luděk Kvapil a poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad otázkami: Proč zůstává trestní rejstřík brutálních a sexuálních vrahů, kteří tyto zločiny spáchali v dětském věku, čistý a oni mohou žít svůj život bez trestu a bez jakéhokoliv omezení? Není tímto ohrožena celá společnost?

V roce 2004 došlo v Kmetiněvsi k brutální sexuální vraždě třináctileté dívky. Po devíti měsících vyšetřování se z DNA zjistilo, že vraždil její stejně starý spolužák, který si vraždu důkladně naplánoval. Za jeho čin mu byla nařízena ochranná léčba. Letos, ve svých devatenácti letech, z ústavu odešel. Zda se bude léčit i nadále, záleží jen na něm. Jeho trestní rejstřík zůstal čistý, protože vraždu provedl ve věku, kdy za ni nenesl trestní odpovědnost. Ani pokračující ambulantní léčba není u dětí – vrahů – povinná. Vše záleží na tom, zda se budou chtít léčit dobrovolně nebo ne.

Obyvatelé Kmetiněvsi se obávají, že by se mohl mladík do místa, kde bydlí jeho prarodiče, vrátit a svůj hrůzný čin zopakovat. V čele se starostou Luďkem Kvapilem začali usilovat o to, aby se trestní odpovědnost dětí, které spáchaly takto hrůzné trestné činy, snížila a aby byla ochranná léčba, u těchto závažných trestních činů povinná.

Snížení trestní odpovědnosti je politicky i odborně velmi diskutované téma. Již v roce 2006 Poslanecká sněmovna odhlasovala snížení této hranice z 15 na 14 let, ale ke změně v samotném zákoně nedošlo. Od té doby se toto téma vrací ve vlnách, podle aktuální nálady veřejnosti i politiků.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 18. 2. na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).