Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Prasečí chřipka – čtvrtek 15. 10.

[Tisková zpráva] Jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 15. října na ČT1 od 21:40 Máte slovo na téma: Prasečí chřipka. Máme se bát očkování nebo riskovat pandemii?

Sdílet

Pozvání do studia přijali: hlavní hygienik České republiky Michael Vít, lékařka z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce Vilma Marešová a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Česká republika zaregistrovala už 296 případů prasečí chřipky. Očkování proti tomuto onemocnění začne začátkem listopadu, kdy budou k dispozici první dávky. Česko má nyní 2,5 milionu balení antivirotik tamiflu a relenza, která se mohou používat i v případě vážného klinického průběhu nemoci. Použitelná jsou i v případě komplikací při sezónní chřipce. Očkovací látka bude k dispozici pro půl milionu lidí. V první vlně očkování, začátkem listopadu mají být očkováni chroničtí pacienti a zdravotníci. Ve druhé vlně zhruba začátkem prosince pak zbylí občané těchto kategorií a dále pracovníci nezbytné infrastruktury, tedy hasiči, policisté a armáda. Lékaři se ale brání a nechtějí se nechat očkovat látkou, o které, jak říkají, mnoho neví. Očkování se bojí ale i těhotné ženy a lidé, kteří mají negativní zkušenosti s očkováním proti sezónní chřipce. Někteří totiž po něm onemocněli chřipkou s těžkým průběhem.

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad novodobou nemocí, která zasáhla i ČR. Bude dostatek očkovací látky? Proč se lékaři nechtějí nechat očkovat? Máme se bát pandemie a jsme vůbec na takovou možnost připraveni? To jsou otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu ČT. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 22. 10. 2009 na ČT1 od 21:40 hodin. Na téma – Poplatky v lékárnách – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.