Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Transplantace – čtvrtek 26. 11.

[Tisková zpráva] Jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – ve čtvrtek 26. 11. ČT1 od 21:40 hodin Máte slovo na téma: Transplantace.

Sdílet

Úroveň českého zdravotnictví v oblasti transplantací v porovnání se světem je na velmi vysoké úrovni. Lékaři v tomto oboru se v současné době potýkají hlavně s nedostatkem orgánů, které jsou vhodné k transplantaci.

Pozvání do studia přijali: první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny a zástupci odborné i laické veřejnosti.

Nejnižší počet výkonů vloni postihl pacienty, kteří ke svému životu potřebují nové ledviny, játra, slinivku a srdce. V roce 2008 byla transplantována ledvina 357 lidem, před dvanácti lety se ledviny dočkalo 445 lidí.

Orgány vhodné pro transplantaci se odebírají od mrtvých dárců, v případě ledvin, části jater, plic, slinivky, či tkáně, která regeneruje (kostní dřeň), je možné použít orgán od žijícího dárce. Dárce se musí rozhodnout dobrovolně, musí projít podrobným vyšetřením a v případě nepříbuzného dárce je nutný posudek etické komise, která se snaží eliminovat obchod s lidskými orgány. V ČR se v průměru čeká na ledvinu asi rok, v Německu může být čekací doba až tři roky. Na internetu se začaly objevovat inzeráty typu: jsem ve finanční tísni, prodám svou ledvinu za 300 tisíc… U nás platí zákon o předpokládaném souhlasu k darovaní orgánů po smrti. Lékaři se přesto ptají pozůstalých, zda mohou orgán poskytnout jinému člověku. Někdo s tím nesouhlasí a je tedy zmařen další život. Je to v pořádku?

Ve studiu se bude moderátorka zamýšlet nad transplantacemi lidských orgánů. Není legální cesta lepší než ilegální transplantační turistika? Jak řešit úbytek orgánů? Co čeká lidi, kteří jsou na seznamu čekatelů, a stále není vhodný dárce? To jsou některé otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpovědi se svými hosty.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové – jediný pořad, kde s politiky mluvíte osobně – nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize. V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dva odborníci a čtyři občané – zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 3. 12. na ČT1 od 21:35 hodin. Na téma – Vypořádání se s totalitním režimem – budou zástupci odborné i laické veřejnosti diskutovat s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel.: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).