Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s M. Jílkovou na téma: Vyšší alimenty – 29. 4. 2010

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 29. 4. na ČT1 od 21:45 hodin Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Vyšší alimenty. Pozvání do studia přijali: ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a zástupce Českého svazu mužů JUDr. Oldřich Voženílek.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda tabulka pro vyměřování výživného přinese spravedlnost. Mohou rozvedené matky jásat? Co na tento systém říkají otcové, nebo ta strana, která má alimenty platit? Zbude jim po zaplacení alimentů ještě na živobytí nebo na chod nové rodiny?

Mnoho rozvedených matek si zoufá, že bývalý manžel u soudu přiznal nízké příjmy a tudíž i alimenty jsou jen symbolické. Soudy jsou zavaleny případy, kdy jeden z rodičů ne a ne zaplatit, nebo jsou kvůli zvýšení alimentů obnovována soudní řízení. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se rozhodla tomu učinit přítrž. Jelikož se u každého soudu posuzovalo jinak, s týmem odborníků vytvořila tabulku (odvozenou od věku dítěte), kde se orientačně uvádí, kolik procent z příjmu by měl platit rodič na dítě. Čím je dítě starší, tím se výživné zvyšuje. Když byla tabulka zveřejněna, matky většinou jásaly a otcové se začali bouřit. Oponenti totiž tvrdí, že tabulka, jejíž zkušební provoz má začít od května, je likvidační. Pokud se podle ní budou soudy řídit, rozvedenému rodiči, který nemá dítě v péči, nezbude nic jiného než žebrota, hlavně má-li dětí víc.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 6. 5. 2010 na ČT1 od 21:45 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).