Hlavní navigace

Máte slovo: téma a hosté diskusního pořadu M. Jílkové – středa 22. října

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve středu na ČT1 – 22. října od 21.55 hodin na téma: Nedostatek zubařů a vysoké platby za jejich péči.

Sdílet

Pozvání k diskuzi přijali prezident České stomatologické komory MUDr. Jiří Pekárek, předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví MUDr. David Rath, zástupkyně ombudsmana RNDr. Jitka Seidlová, zástupce 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zástupce zdravotní pojišťovny a pacienti, kteří nemohou sehnat zubaře pro sebe nebo své dítě a jejich péče jim připadá drahá.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve středu 22. října 2008 od 21.55 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Proč někteří zubaři neprodlužují smlouvy se zdravotními pojišťovnami a vybírají od pacientů platby „na ruku“ v ordinaci? Proč stomatologická komora chce, aby si lidé platili i za obyčejné plomby, které dnes proplácí pojišťovna? Je možné sehnat dobrého zubaře, když většina z nich nepřijímá nové pacienty? A proč řada zubařů nepřijímá do péče děti? Je to proto, že na ně nemají trpělivost, nebo se jim nevyplatí, protože nepotřebují nejlukrativnější služby: korunky, můstky a umělý chrup? Polovině zubařů je přes 50 let, až tedy odejdou do důchodu, budou mít dost nástupců, když ze škol vyjde ročně jen zhruba 150 absolventů? Nebo je zubařů dost, ale mají krátké ordinační doby? A u jiného než „svého“ zubaře zaplatíme pohotovostní příplatek i během jeho řádné ordinační doby? To jsou některé z otázek, které Michaela Jílková položí svým hostům v pořadu Máte slovo.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma na další týden a vyzve diváky, aby se přihlásili k debatě a pomohli tak rozhýbat veřejnou diskuzi (nejen) o svých problémech. Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz