Hlavní navigace

Máte slovo: téma a hosté diskusního pořadu M. Jílkové – čtvrtek 15. ledna

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte ve čtvrtek 15. ledna 2009 na ČT1 od 21.40 hodin na téma: Mají učitelé za trest žákům až na týden zakázat vstup do školy?

Sdílet

Pozvání k diskuzi přijali: Mgr. Jaroslav Štercl, šéf Asociace pedagogů základního školství, která toto výchovné opatření navrhuje, ředitelka základní školy Dr. Marie Zimová, poslanec Vítězslav Jandák, psychologové Dr. Jeroným Klimeš a Alžběta Michalová, lektor vzdělávání učitelů Mgr. Jaroslav Kotal a pochopitelně rodiče žáků základních škol.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve čtvrtek 15. ledna ve 21.40 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Učitelé se shodují, že chování žáků se za posledních 5 let zhoršilo. Přibylo agresivity, vulgarit a hrubostí. Ředitelé si připadají bezmocní – nevědí, co si s agresivními žáky počít. Zatímco středoškolákovi za vážné prohřešky hrozí vyloučení ze školy, základní školy tuto možnost nemají. Poznámky, třídní důtky a dvojky z chování nezabírají. Může pomoci návrh, že si pro nezvladatelného žáka přijde do školy rodič a dítě dostane až týdenní „domácí vězení“? Někteří učitelé dokonce navrhují, aby pedagogové měli – podobně jako policisté – statut veřejného činitele. Upozorňují, že když se ve třídě najde několik vyrušujících dětí, je narušena celá výuka. Je to jeden z důvodů, proč se znalosti českých děti v mezinárodním průzkumu propadly z nadprůměru v roce 1995 do podprůměru? To jsou některé z otázek, které Michaela Jílková položí svým hostům v pořadu Máte slovo.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 22. ledna 2009 na ČT1 od 21.40 hodin: Poradil vám špatně lékárník? A vadí vám, že léky na chřipku budou jen na občanský průkaz? Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti i ten, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 137 766 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz