Hlavní navigace

Máte slovo: téma a hosté diskusního pořadu M. Jílkové – čtvrtek 27. 11.

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve čtvrtek na ČT1 – 27. listopadu od 22.00 hodin na téma: Problémy v romských ghettech a nová „romská“ koncepce Jiřího Čunka.

Sdílet

Pozvání k diskuzi přijali: ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, jeho poradce pro otázky romské menšiny Jozef Baláž, Marie Gailová z organizace Romodrom, bývalý terénní pracovník Patrik Banga a obyvatelé litvínovského sídliště Janov – největšího romského ghetta v České republice.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve čtvrtek 27. listopadu ve 22.00 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

V Česku je v současnosti 300 míst, kde žijí sociálně vyloučení lidé – tedy ghett. Největší vzniklo v Litvínově na sídlišti Janov, kam byli sestěhováni Romové z okolí. V Janově se teď vrší problémy – na jedné straně stížnosti neromských obyvatel, na druhé pochody Dělnické strany, která Romům vyhrožuje. Ministr pro místní rozvoj a vicepremiér Jiří Čunek připravil novou koncepci na řešení romské otázky. Připravil ji pro něj tým vedený jeho poradcem Jozefem Balážem. Základem koncepce je, aby se města při sociálním začleňování Romů zabývala také jejich vzděláním, zaměstnáním a bydlením. Problémové občany z ghett dělí na tři skupiny – první, ty nejsnaživější by stát podporoval, druhé, ty méně snaživé by kontroloval, aby nezneužívali sociální dávky a ty třetí, nejlaxnější, kteří nechtějí pracovat, by umístil na ubytovny s pevným režimem. Současný stav je podle Baláže diskriminací naruby, ač je sám Rom. Proč se proti koncepci zvedla vlna odporu mezi Romy? Existuje vůbec způsob, jak vyřešit problémy se sociálně nepřizpůsobivými sousedy? Jak dlouho by to trvalo a kolik by to stálo? A co se stane, pokud stát bude strkat hlavu do písku? To jsou některé z otázek, které Michaela Jílková položí svým hostům v pořadu Máte slovo.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo vysílaného ve čtvrtek 4. prosince na ČT1 od 21.40 hodin: Je v pořádku, aby se hranice trestní odpovědnosti a legálního zahájení sexuálního života snížila na 14 let? Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 137 766 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz