Hlavní navigace

Máte slovo: téma a hosté diskusního pořadu M. Jílkové – středa 1. října

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve středu na ČT1 – 1. října od 21.55 na téma: Exekuce dětí a jejich navracení do zahraničí. Novinkou pořadu je, že diváci mohou do studia posílat své názory a zkušenosti s tématem formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

Sdílet

Mezi diskutujícími budou rodiče, kteří museli svým partnerům „vrátit“ dítě a odborníci: psycholožka Nora Martincová, soudkyně Kamila Horká, právnička Marie Vondráčková a Veronika Andrtová z Oddělení sociálně právní ochrany dětí Ministerstva spravedlnosti ČR.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve středu 1. října 2008 od 21.55 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi!

Proč zákon doposud nerozlišoval mezi exekucí dítěte a skříně? Jak necitlivé zacházení s dětmi změní novela občanského soudního řádu a nově vzniklý zvláštní senát, který se těmito případy bude, zabývat? Jak je možné, že když se Češka provdá do ciziny, porodí tam dítě a pak se po rozchodu s partnerem „vrátí domů", soudy ani další úřady jí nepomohou, aby dítě dostala do péče? Haagská úmluva o právech dítěte, na kterou se odvolávají čeští soudci, sice mluví o tom, že dítě má být vráceno do místa obvyklého bydliště. Proč ale čeští soudci nepřihlížejí k pravidlu, že dítě nesmí utrpět fyzickou či psychickou újmu? A co už je větší újma, než když dítě exekutor vyrve matce z náručí nebo soudkyně nařídí matce, aby do deseti dnů přestala kojit a odvezla dítě otci? Proč výbor OSN opakovaně zařadil Českou republiku mezi nejhorší země, co se týká ochrany dětí? To jsou některé z otázek, které Michaela Jílková položí svým hostům v pořadu Máte slovo. Odborníků se přijdou ptát: matka, která se při exekuci nemohla ani se svou dcerou rozloučit. Matka, který své dvě děti neviděla už šest let. A otec, jemuž manželka odvezla dítě do ciziny a on se pomoci českých soudů nedočkal.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma na další týden a vyzve diváky, aby se přihlásili k debatě a pomohli tak rozhýbat veřejnou diskuzi (nejen) o svých problémech. Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz