Hlavní navigace

Máte slovo: téma a hosté diskusního pořadu M. Jílkové – středa 15. října

[Tisková zpráva] Úspěšný diskusní pořad Máte slovo v přímém přenosu sledujte vždy ve středu na ČT1 – 15. října od 21.55 hodin na téma: Nájemní bydlení.

Sdílet

Pozvání k diskuzi přijali poslanec JUDr. Stanislav Křeček, ekonom Ing. Miroslav Ševčík, majitelé domů Ing. Robert Axamit a Girolamo Giormani. O svých zkušenostech s nájemným, které se výrazně zvyšuje, pochopitelně přijdou diskutovat nájemníci.

Máte slovo, úspěšný diskusní pořad Michaely Jílkové, uvidíte v přímém přenosu na ČT1 ve středu 15. října 2008 od 21.55 hodin. Nabídne tři úhly pohledu na jedno téma, tři strany diskutujících, tři čtvrtě hodiny živého vysílání. Neřeší problémy politiků, ale témata, která působí starosti občanům a řeší je přímo s nimi! A každý divák může poslat svůj názor formou sms nebo prostřednictvím webu České televize.

V září dostali nájemníci do schránek oznámení o podstatném zvýšení nájemného od Nového roku. A v dalších letech se má nájemné dále zvyšovat. Jak zaplatí náklady za bydlení důchodci nebo rodiny s malými dětmi? A jak i další, když stát v budoucnu nebude horní hranici činží regulovat? Na druhou stranu vinou regulace nájemného je pokřiven trh s byty a tržní nájemné je příliš vysoké. Málokdo na něj dosáhne. Jak vnímají regulované nájmy ti, kteří nemají to štěstí, že například takzvaně „zdědili dekret po babičce“ a musí platit tržní nájemné, nebo se na celý život zadlužit hypotékou? Obce prodaly podstatnou část svých bytů nájemníkům a teď nemají kam nastěhovat „sociálně potřebné“, kteří si nemohou dovolit platit stále se zvyšující činže. Lidé, kteří se zadlužují hypotékami, nebo kteří si postavili vlastní domy, se ptají, proč privilegium bytů s regulovaným nájmem mají i lidé, kteří nepatří mezi sociálně slabé? A proč se majitelé domů domáhají svých práv ve Štrasburku? To jsou některé z otázek, které Michaela Jílková položí svým hostům v pořadu Máte slovo.

V každém ze tří vrcholů trojúhelníkového studia, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: dvě dvojice odborníků a čtyři občané. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka“, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma na další týden a vyzve diváky, aby se přihlásili k debatě a pomohli tak rozhýbat veřejnou diskuzi (nejen) o svých problémech. Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz