Hlavní navigace

ČT1: Máte slovo s Michaelou Jílkovou na téma Státní zástupci versus policie – 4. 3.

[Tisková zpráva] Ve čtvrtek 4. 3. na ČT1 od 21:45 Máte slovo s M. Jílkovou tváří v tvář problému: Státní zástupci versus policie. Pozvání do studia přijali nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, náměstek policejního prezidenta plk. ing. Viktor Čech, advokát JUDr. Tomáš Sokol.

Sdílet

V přímém přenosu se bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty zamýšlet nad tím, zda správně spolupracují státní zástupci a policisté. Proč se nejeden zločinec před soudem dočká osvobození? Jak je možné, že člověk podezřelý z korupce se mnohdy neocitne ani před soudem? Kdo za to může? Státní zástupce nebo policie?

Vztah policie a instituce státního zástupce je velmi komplikovaný, ačkoliv by mělo jít o velmi úzkou spolupráci. Policisté shromažďují fakta a důkazy, vykonávají domovní prohlídky, vyslýchají svědky. Po často několikaměsíční práci předají spis příslušnému státnímu zástupci, který rozhodne, zda je šetření dostačující a zda z něj vyplývá, že jde o trestný čin. Státní zástupce má také právo trestní řízení zastavit nebo vrátit. Tady nastává kámen úrazu. Policie má za to, že státní zástupce často spis jen zběžně pročte, a že by se měl na celé věci podílet od samého počátku. Státní zástupci zase mají pocit, že je u policie málo kvalitních lidí bez právního povědomí, a že policie obviněné v mnoha případech jen šikanuje a hledá fakta, která neexistují. Jde ovšem pouze o mezní situace, ve většině případů police a státní zástupci bez problémů spolupracují.

Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice „otloukánka", na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 11. 3. 2010 na ČT1 od 21:50 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na telefonním čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ces­katelevize.cz