Hlavní navigace

SPOLEČNOST MCAFEE UPOZORŇUJE NA NEJNEBEZPEČNĚJŠÍ MÍSTA Z HLEDISKA POHYBU A VYHLEDÁVÁNÍ NA WEBU

[Tisková zpráva] Nový průzkum společnosti McAfee ukazuje, že mezi doménami jednotlivých zemí je nejnebezpečnější Hongkong a nejbezpečnější Finsko

Sdílet

Praha, 5. června 2008 – Doména Hongkong (.hk) poskočila o 28 míst a stala se z hlediska pohybu a vyhledávání na webu nejnebezpečnější doménou vůbec. K takovému závěru dospěl právě zveřejněný průzkum společnosti McAfee Inc. (NYSE: MFE) s názvem Mapping the Mal Web Revisited (Aktualizované mapování škodlivých webů). Hongkong převzal „prvenství“ od státu Tokelau, malého jihopacifického ostrůvku s 1 500 obyvateli.

„Naše druhá výroční studie Mapping the Mal Web, popisující nejrizikovější a nejbezpečnější místa na webu, vede k závěru, že 19,2 % všech webových serverů v doméně .hk představuje pro uživatele webu bezpečnostní hrozbu. V pořadí druhou nejnebezpečnější doménou je letos Čína (.cn), kde toto číslo dosahuje 11 %. Na opačném konci žebříčku bylo Irsko (.ie) vystřídáno Finskem (.fi). Doména Finska je pro návštěvníky nejbezpečnější vůbec a množství nebezpečných serverů zde činí pouze 0,05 %. Na druhém místě je z hlediska bezpečnosti doména Japonsko (.jp).“, říká Vladimír Brož, Territory Manager pro ČR a SR společnosti McAfee.

Nejnebezpečnější generická doména představuje oproti průzkumu z roku 2007 ještě větší riziko: 11,8 % všech serverů v doméně .info obsahuje bezpečností hrozby a celkově se jedná o třetí nejnebezpečnější doménu nejvyšší úrovně vůbec. Nejbezpečnější generickou doménou je doména amerických vládních institucí .gov. Celkově nejpoužívanější doména .com je celkově devátou nejrizikovější.

Společnost McAfee analyzovala pomocí technologie McAfee® SiteAdvisor® 9,9 milionů často navštěvovaných webových serverů ve 265 různých zemích (tj. servery v doménách jednotlivých států, např. doména .cz odpovídající ČR) a v generických doménách (například servery v doménách .net a .info).

Aplikace SiteAdvisor přiřazuje červené označení doménám poskytujícím útočiště serverům, které obsahují adware, spyware nebo viry, generují masivně okna typu pop-up, pokoušejí se zneužít chyby ve webových prohlížečích nebo obsahují odkazy na jiné „červeně“ označené servery. Domény, v nichž se nacházejí bezpečné servery, jsou označeny zeleně. Následně byly domény seřazeny podle míry rizika (2).

McAfee - TZ

Co se týče domén jednotlivých států, Rumunsko (.ro) a Rusko (.ru) zůstávají mezi pěti nejnebezpečnějšími s 6,75 % a 6 % serverů, které byly vyhodnoceny jako rizikové. Bezpečné prostředí z hlediska návštěvníků webových stránek představovaly v obou posledních letech domény Japonska (.jp) a Austrálie (.au).

Další klíčové výsledky studie společnosti McAfee Mapping the Mal Web Revisited pro rok 2008 zahrnují následující zjištění:

  • Pravděpodobnost stažení spywaru, adwaru, virů nebo jiného nežádoucího softwaru během surfování na webu vzrostla meziročně o 41,5 %
  • Podíl serverů, které nabízejí stažení vyzváněcích tónů pro mobilní telefony nebo spořiče obrazovky, ale přitom uživateli současně podstrčí viry, spyware nebo adware, vzrostl meziročně z 3,3 % na 4,7 % (vzhledem k celkovému množství serverů tohoto typu)
  • V doméně Filipíny (.ph) vzrostl meziročně podíl rizikových serverů o 270 %
  • Výrazně se zvýšila bezpečnost domén Tokelau (.tk) a Samoa (.ws), jež v roce 2008 poskočily na 28., respektive 12. místo celkového žebříčku
  • V Evropě se meziročně výrazně zvýšil počet rizikových serverů v doméně Španělska (.es) – o 91 %