Hlavní navigace

Společnost McAfee upozorňuje na nejrizikovější webové domény pro surfování a vyhledávání

[Tisková zpráva] Již počtvrté provedený průzkum společnosti McAfee zjistil, že nejnebezpečnější doménou nejvyšší úrovně je doména COM. Nejbezpečnější doménou se podruhé za sebou stala japonská národní doména (JP). Doména CZ je relativně bezpečná.

Sdílet

Praha, 26. října 2010 – Celosvětově nejpoužívanější webová doména COM je současně nejrizikovější – 31 % všech nebezpečných webů mají právě koncovku .com. K takovému závěru došla již počtvrté provedená každoroční studie společnosti McAfee Mapping the Mal Web (Mapování škodlivého webu). V rámci studie bylo analyzováno více než 27 milionů webů. Mezi doménami nejvyšší úrovně (TLD, top level domains) se jako nejrizikovější ukázaly domény COM a INFO, zatímco nejbezpečnější národní doménou se už podruhé za sebou stalo Japonsko. Ze všech analyzovaných webů představovalo bezpečnostní riziko 6,2 % – jedná se o nárůst, před rokem byl tento podíl 5,8 %. České doména nejvyšší úrovně CZ obsahuje 0,6 % rizikových webů, což ji řadí k těm bezpečnějším jak celosvětově, tak v rámci regionu. Na Slovensku je potenciálně nebezpečných 0,9 % webů. Doména, tedy konec internetové adresy, ukazuje, kde byl web zaregistrován. Řada uživatelů těmto koncovkám při vyhledávání na Internetu nevěnuje pozornost a klikají na první výsledek vyhledávání, který vypadá zajímavě. Podvodníci se toho snaží zneužít, optimalizují své weby pro vyhledávače a spoléhají také na překlepy (například CM namísto COM na konci webové adresy).

Srovnání domén jednotlivých zemí
Studie ukazuje velké změny v žebříčku nebezpečnosti jednotlivých domén. Například národní doména Vietnamu (VN) se z loňského 39. místa posunula na 3. Celých 29,4 % webů v doméně VN dnes představuje pro návštěvníka bezpečnostní riziko. Naopak se výrazně zvýšila bezpečnost domény Singapuru (SG), který se meziročně posunul z 10. na 81. místo. Registrační proces v doméně SG totiž nyní po zájemci vyžaduje předložení identifikačních dokumentů.

McAfee

Hlavní zjištění studie Mapping the Mal Web v roce 2010
Internetoví podvodníci využívají příležitostí: Registrátoři domén mění různě pravidla, která zájemci o registraci domény musí splnit. Podvodníci sledují tyto změny, odhalují mezery v pravidlech a rychle nacházejí nové způsoby, jak vytvořit nebezpečné weby.

Podvodníci opouštějí domény, v nichž jsou prosazeny přísnější restrikce. Příkladem je výše zmíněný Singapur.

Zcela nejbezpečnějšími doménami nejvyšší úrovně jsou TRAVEL a EDU, kde je malwarem infikováno méně než 0,05 % webů.

Doporučení pro uživatele, firmy i registrátory
Uživatelé webu se proti rychle se vyvíjejícím hrozbám mohou chránit pomocí osvědčeného a aktualizovaného bezpečnostního softwaru, který disponuje pokročilou funkcí pro detekci malwaru a pro prevenci infekcí. Bezpečnostní sady, jako je McAfee Total Protection, dokáží udržet osobní informace i počítač v bezpečí, protože používají několik nástrojů a technologií, které chrání před všemi typy on-line rizik.

Firmy mohou mohou zvýšit bezpečnost svých zaměstnanců při prohlížení webu tak, že ke svým dalším obranným nástrojům přidají reputační funkci. Registrátoři a správci domén nejvyšší úrovně si z výsledků studie mohou vzít poučení, že dobrou pověst domény lze udržet a špatnou zlepšit. Doména s rizikovou pověstí nemusí takovou zůstat navždy.

Podrobnější informace jsou k dispozici v souboru PDF, který naleznete na webu www.mcafee.com.

O studii Mapping the Mal Web
Společnost McAfee použila databázi informační sítě o hrozbách McAfee® Global Threat Intelligence™ a s její pomocí analyzovala obsah, chování a reputaci. Tímto způsobem byla určena relativní míra rizika. Databáze koreluje několik typů dat o hrozbách z více než 150 milionů senzorů ve více než 120 zemích. Senzory (jednotlivé počítače, síťové brány, software na koncových bodech, služby hostované v cloudech…) pokrývají celé spektrum, od koncových uživatelů přes malé a střední firmy po velké společnosti, vzdělávací instituce i vládní agentury.

O společnosti McAfee
Společnost McAfee, Inc. se sídlem v Santa Clara (Kalifornie) je největší společností specializovanou na bezpečnostní technologie. McAfee dodává proaktivní osvědčená řešení a služby, které chrání systémy, sítě a mobilní zařízení po celém světě, poskytuje uživatelům možnost se bezpečně připojovat na Internet, bezpečně prohlížet web či zde nakupovat. Společnost McAfee za podpory bezkonkurenční sítě informací o hrozbách Global Threat Intelligence vytváří inovační produkty, které umožňují domácím uživatelům, firmám, veřejnému sektoru a poskytovatelům služeb zajistit soulad s regulačními požadavky, chránit data, předcházet výpadkům, identifikovat zranitelnosti a průběžně sledovat a zdokonalovat svou bezpečnost. Společnost McAfee zajišťuje bezpečnost vašeho digitálního světa. http://www.mca­fee.com .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).