Hlavní navigace

Medianet připraví IP sítě na novou generaci multimedií a videa

[Tisková zpráva] Přenos dat spojený s uživatelskými video záznamy se do roku 2012 ztrojnásobí

Sdílet

Praha, 9. prosince 2008 – Společnost Cisco dnes představila nové technologie a řešení pro takzvaný „medianet". Jde o termín pro inteligentní sítě provozované jak na straně poskytovatelů služeb, tak ve firmách a domácnostech, které připraví dnešní IP sítě na novou generaci aplikací a služeb na bázi videa a rich media. Jen provoz na síti související s videoobsahem vytvářeným uživateli stoupne podle průzkumu firmy mezi roky 2008 a 2012 třikrát.

„Současná podoba internetu a IP sítí se mění. Videa a rich media budou tvořit v nedaleké budoucnosti 90 procent provozu na sítích určených pro domácnosti a nové technologie pro medianet umožní nejen vývoj zcela nové sítě, ale i nové způsoby komunikace. Firmám, které dnes hledají zejména cesty pro snižování nákladů a zvyšování produktivity, umožní medianet zavádět nové metody týmové spolupráce po síti a virtualizaci,” řekl Marthin De Beer, senior viceprezident divize Emerging Technologies společnosti Cisco.

Podle společnosti Cisco je dnes klasická datová komunikace nahrazována přenosy videa a rich media formátů, které výrazně zatěžují architekturu veřejných i privátních sítí sloužících firmám a domácím spotřebitelům. Tradiční sítě nejsou dobře vybaveny k tomu, aby se mohly vypořádat s interaktivními a real-time požadavky, čímž se dodávky a kvalita médií stávají nepředvídatelnými a zvyšuje se složitost pro operátory sítí.

Dnes zveřejněné výsledky studie Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast for 2007–2012 zaměřené na videoslužby ukazují, že například objem přenosů stahovaného videa (video-on-demand) se mezi roky 2007 a 2008 zvýšil více než dvojnásobně (2,4 krát), a že užívání videa, sociálních sítí a služeb vzdálené spolupráce bude nadále na vzestupu.

Podle studie bude profesionální videoobsah v roce 2012 tvořit až 80 procent veškerého videa sledovaného na osobních počítačích a noteboocích. Prostřednictvím set-top boxů umožňujících přístup na internet, mezi které patří například IPTV set-top boxy, nová generace kabelových set-top boxů, herní konzole a proprietární set-top boxy třetích stran, bude v roce 2012 staženo více než 4 miliardy videí.

„Video je obrovskou transformační silou dnešního světa. Sledujeme, jak domácí spotřebitelé i firmy čím dál více objevují a využívají sílu videa pro komunikaci, zábavu a získávání informací. S příchodem sítí medianet očekáváme nástup nové generace video a multimediální komunikace, která uživatelům přinese nové zážitky a poskytovatelům služeb a obsahu zcela nové příležitosti,“ řekl Tony Bates, senior viceprezident a generální ředitel divize Service Provider společnosti Cisco.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).