Hlavní navigace

Měsíční monitorovací zpráva za únor 2009

[Tisková zpráva] Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal 10. března Měsíční monitorovací zprávu(MMZ) za měsíc únor 2009. Ve zprávě ČTÚ přináší přehled zásadních událostí v oblasti elektronických komunikací v České republice a zahraničí.

Sdílet

V průběhu února ČTÚ dokončil přípravu výběrového řízení na přidělení volných kmitočtů v pásmu GSM 900 MHz. Vyhlášení výběrového řízení s jeho podmínkami bylo uveřejněno v Telekomunikačním věstníku a na elektronické úřední desce ČTÚ dne 3. března 2009.

Mezinárodní asociace mobilních operátorů a výrobců GSMA se na únorové konferenci v Barceloně dohodla, že do roku 2012 připraví jednotný standard pro nabíječky k telefonům. Cílem plánované standardizace je omezení zbytečné ekologické zátěže (GSMA např. spočítala, že použité nabíječky představují ročně 51 tis. tun odpadu). Tématem měsíce února MMZ je vývoj úrovně cen vybraných služeb elektronických komunikací v roce 2008.

Srovnání cen ADSL – maloobchodní služby
V roce 2008 docházelo ke změnám nabídek maloobchodních služeb ADSL u jednotlivých operátorů. Operátoři u svých maloobchodních nabídek zrušily limity stahovaných dat, k nimž se vztahovaly ceny. Rovněž v závislosti na velkoobchodní nabídce přístupu „Carrier Broadband“ zvýšily minimální rychlosti služeb až na 8 Mbit/s.

V Monitorovací zprávě jsou porovnány nabídky čtyř největších operátorů na domácím trhu.Nejvyšší cenu si v průběhu roku držela nabídka společnost Telefónica O2. S odstupem 5,– a 12,– Kč na začátku roku se nacházely ceny společnosti GTS NOVERA, resp. Českých Radiokomunikací.

V MMZ také najdete ceny internetových mobilních služeb, které se v průběhu roku 2008 nejvíce rozvíjely. Více informací včetně tabulek a grafů najdete ve vlastní monitorovací zprávě na www.ctu.cz.