Hlavní navigace

Mezi 90 členů YouTube symfonického orchestru z celého světa se probojovali tři Češi

[Tisková zpráva] Vítězové z celého světa se sejdou na společném koncertu v Carnegie Hall

Sdílet

YouTube už zná vítěze prvního ročníku projektu YouTube symfonického orchestru. Jde o unikátní projekt hudební spolupráce po internetu pro amatéry i profesionály a mezi vítězi jsou tři Češi: houslista Jakub Fišer a violista Ondřej Martinovský z Pražské komorní filharmonie a cellista Michal Greco z Filharmonie Brno. Čeští finalisté se sejdou s hudebníky z celého světa v New Yorku, kde se ve dnech 12. až 15. dubna budou připravovat na společný koncert, který bude vyvrcholením celého projektu. Koncert se uskuteční v newyorské Carnegie Hall pod taktovkou Michaela Tilsona Thomase, hudebního ředitele San Francisco Symphony, zakladatele a uměleckého ředitele New World Symphony a hlavního hostujícího dirigenta London Symphony Orchestra.

„Projekt, ke kterému jsem se dostal díky Pražské komorní filharmonii, je opravdu dobrý nápad, jak spojit umělce z celého světa. Pořád nemohu uvěřit tomu, že jsme byli vybráni a moc se těšíme, až se potkáme se všemi těmi zajímavými lidmi,“ říká Jakub Fišer z Pražské komorní filharmonie, která byla zároveň lokálním partnerem projektu. Jeho kolega Ondřej Martinovský pokračuje: „Jsme velmi šťastní, že budeme moci na koncertě v Carnegie Hall reprezentovat Českou republiku, zemi v srdci Evropy.“ Cellista Michal Greco z Filharmonie Brno dodává: „Samozřejmě se nejvíce těším na samotnou přítomnost v mecce hudebního světa Carnegie Hall, na nasátí tamní atmosféry a věřím, že mi to přinese opět mnoho do další hudební inspirace.“

Všichni tři vítězové prošli od prosince loňského roku několika výběrovými koly a dostali se až do světového finále. Je zajímavé, že stejný počet finalistů mají i mnohem větší země jako Itálie, Španělsko, dokonce i Rusko nebo celý kontinent Austrálie.

90 nejlepších hudebníků z 30 zemí hrajících na 25 různých nástrojů vybrala globální komunita YouTube a Tilson Thomas ze dvou stovek finalistů. Od spuštění projektu v prosinci 2008 zaznamenal kanál YouTube Symphony Orchestra (www.youtube.com/Sym­phony) přes 12 miliónů shlédnutí od návštěvníků z více než dvou stovek zemí světa. Hudebníci od Ázerbájdžánu po Venezuelu, zaslali na YouTube přes 3000 videoklipů. Tito účastníci, jak profesionální, tak amatérští hudebníci všeho věku a hrající na nejrůznější nástroje, reprezentovali přes 70 zemí z 6 kontinentů. Projektu se zúčastnili i slavní hudebníci jako čínský pianista Lang Lang, který je zároveň prvním globálním ambasadorem YouTube Symphony Orchestra, nebo zakládající skladatel Tan Dun, který pro tuto příležitost složil originální Internetovou symfonii č. 1 Eroica.

Příspěvky nejdříve hodnotila porota sestávající ze zástupců Londýnského symfonického orchestru a orchestrů z Berlína, Hong Kongu, Sydney, New Yorku a San Franciska. Do finále postoupilo 200 videoklipů, které byly zveřejněny 14. února na kanálu YouTube. Nejmladšímu finalistovi bylo 15, nejstaršímu přes 40. Můžeme se pochlubit tím, že tři ze semifinalistů byli i z České republiky. Komunita uživatelů YouTube pak hlasovala o nejoblíbenější klip, načež umělecký poradce projektu, pan Tilson Thomas, podle výsledků hlasování vybral soutěžící tak, aby z nich bylo možné vytvořit dobře souznící orchestr splňující požadavky skladby, která byla pro projekt připravena.

„Posuzovat příspěvky od uživatelů z celého světa byla úžasná zkušenost,“ říká Tilson Thomas. „Člověk mohl nahlédnout do životů milovníků hudby po celém světě. Bylo fascinující vidět škálu míst, kde své příspěvky natáčeli: někteří u sebe doma, jiní ve zkušebnách, na pódiích divadel, ve vestibulech domů. Stejně úžasný byl i rozsah nástrojů, od nádherných italských houslí až po stará piana,“ dodal Tilson Thomas. „Bylo vidět, že všichni do hry dávají srdce, skutečně hráli s plným nasazením. Chtěl bych poděkovat orchestrům, které se projektu zúčastnily, i všem členům komunity YouTube, kteří pomáhali s výběrem finalistů. Už se těším, až se s nimi všemi budu moci osobně setkat v dubnu v New Yorku.“

Talentovaní hudebníci se zúčastní semináře s hudebníky světového formátu, budou společně zkoušet ve slavné Julliard School a zde si budou moci vyměňovat své zkušenosti. Vybrané příspěvky budou zkompilovány do videoklipu, který bude premiérově promítán 15. dubna v Carnegie Hall a od 16. dubna bude dostupný na YouTube.com. Vstupenky na koncert v Carnegie Hall lze objednávat na www.carnegieha­ll.org.

YouTube Symphony Orchestra je vůbec prvním programem YouTube, kterého se zúčastnili lidé prakticky ze všech zemí světa. Kanál je dostupný v 16 různých jazycích. YouTube se spojila s více než 40 organizacemi v oblasti klasické hudby a výsledkem je projekt, který dokázal oslovit hudebníky z celého světa.

Videa vítězů si můžete prohlédnout na www.youtube.com/Sym­phony.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).