Hlavní navigace

Česká televize: Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha se blíží

[Tisková zpráva] Do začátku MTF Zlatá Praha zbývají pouhé týdny. Festivalovým děním od 14. do 18. června 2008 ožije pražský Žofín.

Doba čtení: 2 minuty

Česká televize již za necelý měsíc slavnostně zahájí 45. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Přehlídka nejlepších hudebních a tanečních pořadů napříč hudebními žánry z celého světa se uskuteční od soboty 14. do středy 18. června 2008 v Praze na Žofíně.

Do soutěže je přihlášeno na sto pořadů z 27 zemí. Soupeří spolu ve třech kategoriích: Hudba na obrazovce, Dokumentární pořady o hudbě a tanci a Hudební drama. Snímky bude posuzovat pětičlenná porota, jíž bude předsedat mediální odborník a producent Reiner Moritz z Německa.

Úvodní tisková konference MTF Zlatá Praha se uskuteční v úterý 10. června 2008 od 11 hodin v primátorské rezidenci na Mariánském náměstí v Praze. Festivalovým prologem se 14. června 2008 stane oblíbený Den České televize, sobota plná hudby, tance a zábavy. Na rozkvetlém Žofíně svým vystoupením potěší malé i velké diváky řada tváří známých z televizní obrazovky. Večer završí Slavnostní zahajovací koncert, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize. Účinkují Q vox, Kvarteto sv. Vavřince, Triny, Tomáš Kočko a Orchestr.

Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha se může po snadné, rychlé registraci na internetových stránkách www.festivalzla­tapraha.cz či v době konání přímo na místě zúčastnit široká veřejnost. Pro návštěvníky bude připravena videotéka, v níž zhlédnou všechny soutěžní pořady, a vítáni budou také na řadě dopovodných akcí.

V neděli 15. června 2008 dopoledne se v Rytířském sále koná World Music Session se společností Mondomix. Program o etnické hudbě a world music moderuje Petr Dorůžka. Odpoledne od 14.30 hodin v Malém sále Žofína bude věnováno opravdové lahůdce – projekci Mozartovy Kouzelné flétny z Curyšské opery. Vystoupení vysílaly dva televizní švýcarské kanály současně, první klasicky z pohledu diváka, na druhém kamera nabízela paralelně pohled do zákulisí. V 17 hodin se pak v týchž prostorách uskuteční setkání se zástupci londýnské Královské opery Covent Garden, kteří představí ukázky ze svých nejlepších zaznamenaných operních a baletních představení. V pondělí 16. června 2008 proběhne od páté hodiny odpolední za osobní účasti umělce Pocta britskému choreografu Christopheru Bruceovi s přednáškou a ukázkami z jeho nejlepších tanečních filmů. Festivalové večery budou od 15. do 17. června 2008 o dvacáté hodině patřit zahraničním televizím. Postupně se představí japonská NHK, indonéská televize TVRI a ruský Telekanál Kultura.

Výsledky soutěže Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha budou ohlášeny ve středu 18. června 2008 na závěrečné tiskové konferenci od 15 hodin v Paláci Žofín. Zároveň bude promítnut vítězný snímek. Slavnostní předání cen se uskuteční v půl deváté večer ve Velkém sále Žofína za přítomnosti kamer České televize. Bude vyhlášena Grand Prix, porota udělí také tři České křišťály za vítězné snímky v jednotlivých kategoriích.

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha je jedním z nejstarších a nejrenomovanějších televizních festivalů. Jeho první ročník se konal v roce 1964. Delší historií se mezi televizními festivaly může pyšnit pouze Prix Italia (1949), Monte Carlo a Montreaux (oba založeny v roce 1961). Více informací na www.festivalzla­tapraha.cz