Hlavní navigace

Mezinárodní seminář o internetu v jazyce esperanto

[Tisková zpráva] BRNO 3. listopadu 2006 – V Brně se uskuteční první mezinárodní seminář v jazyce esperanto, který bude věnován tématu vytváření různých jazykových verzí webových stránek na internetu. Podle organizátorů akce je to jasný důkaz, že esperanto není mrtvý jazyk.

Sdílet

Semináře se zúčastní 23 mladých esperantistů z devíti zemí Evropy. Cílem semináře je také upozornit na problém s mezinárodní komunikací v rámci Evropské unie. „V současné době se malé jazyky Evropy téměř nevyučují. Dochází k přílišnému posilňování dvou nebo třech nejsilnějších, což následně vytváří jazykovou diskriminaci přímo u občanů Evropské unie,“ říká Marek Blahuš, předseda České esperantské mládeže. Tato organizace v České republice sdružuje zájemce o mezinárodní jazyk esperanto.

„Esperanto je jednoduchý jazyk, který se naučíte během jednoho měsíce,“ tvrdí Blahuš. Podle něj by mohla Evropská unie používat esperanto jako pomocný jazyk pro mezinárodní komunikaci. „Tím by došlo ke snížení nákladů na překlady do dalších jazyků i ke snížení času potřebného na naučení se takového společného ‚cizího‘ jazyka,“ dodává Blahuš.

Na semináři vystoupí mimo jiné také Jan Šedo z internetové reklamní agentury RobertNemec.com. Tématem jeho přednášky bude optimalizace pro vyhledávače (SEO).

POZVÁNKA PRO NOVINÁŘE
Seminář se uskuteční od soboty 4. listopadu do pátku 10. listopadu 2006 v prostorách Střední školy informatiky a spojů, Čichnova 23, Brno-Komín. Některé přednášky budou probíhat v kulturním centru Stará hasička, Hlavní 125, Brno-Komín.

V pondělí 6. listopadu bude od 19:30 na programu akce Mezinárodní večer (Střední škola informatiky a spojů, salonek č. 107), kde jednotliví účastníci semináře budou prezentovat svoji zemi, kraj či město. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky lidových zvyků, písní, tanců, povídání o zajímavostech regionu či kraje anebo třeba ochutnávky národních jídel i nápojů.

Všechny akce pořádá Česká esperantská mládež ve spolupráci s mezinárodní organizací Edukace@Internet. Seminář je finančně podpořen grantovým programem Evropské unie „Mládež“.

ESPERANTO VYNALEZL OČNÍ LÉKAŘ
Esperanto je neutrální mezinárodní jazyk, jehož iniciátorem byl polský oční lékař a lingvista L. L. Zamenhof, který v roce 1887 představil světu první učebnici esperanta. V Brně esperantisté organizovaně působí již od roku 1901.