Hlavní navigace

Postoj Ministerstva financí a Business Software Alliance v rámci boje proti sotwarovému pirátství diskriminuje open source

[Tisková zpráva] Praha 26. května 2010 - Ministerstvo financí České republiky (MFČR) ve spolupráci s Mezinárodní organizací Business Software Alliance (BSA), vydalo tiskovou zprávu, z níž vyplývá, že v rámci boje proti softwarovému pirátství nebude výpočetní technika bez zakoupeného software daňově uznatelnou položkou. Tato myšlenka však zcela ignoruje existenci volně dostupného software, který je zdarma ke stažení z internetu a k němuž není možno získat doklad o nabytí.

Sdílet

V případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat.

„Tato aktivita MFČR může v důsledku vést ke kriminalizaci firem a podnikatelů, kteří zcela legálně používají otevřený software. Přinejmenším se jedná o zastrašování a cílené šíření dezinformací o legálnosti používání softwaru,“ říká Robert Krátký, šéfredaktor portálu AbcLinuxu.cz a dodává: „ U BSA je zastrašování běžná taktika. Je však alarmující, že se k témuž propůjčilo ministerstvo financí, tedy vládní orgán výkonné moci.“

Společnost Stickfish, která je provozovatel internetového portálu AbcLinuxu.cz, vnímá tento krok Ministerstva financí jako diskriminaci open source software a zcela nesouhlasí s jeho postojem.

Tématu bude i nadále poskytován prostor, aktuální reportáže ke kauze naleznete na portále www.abclinuxu.cz

O společnosti Stickfish
Stickfish je ICT firma specializující se na technologie enterprise Linux a UNIX. Naší strategií je dodávat ucelená řešení: od analýzy požadavků, nalezení nejvhodnější varianty až po školení a následnou technickou podporu nebo outsourcing správy. Poskytujeme řešení předních výrobců, jako jsou Sun Microsystems, IBM, Red Hat, Oracle či VMware, vyspělé síťové prvky Juniper Networks či Cisco Systems a dále vlastní vysoce bezpečné a rychlé řešení virtuálního enterprise desktopu Raydesk. Provozuje známý elektronický obchod 64bit.eu a populární, technicky orientované, internetové portály AbcLinuxu.cz a ITBiz.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).