Hlavní navigace

Microsoft pokračuje v tvrdém boji proti počítačové kriminalitě

[Tisková zpráva] Společnost Microsoft v rámci boje proti počítačové kriminalitě od 26. září prověřuje více než 1,6 milionu českých počítačů s operačním systémem Microsoft Windows XP. „Chceme umožnit dalším uživatelům využít našeho programu Výhody legálních Windows, pomoci těm, kdo se stali obětí počítačové kriminality a samozřejmě znepříjemnit život uživatelům nelegálních kopií operačního systému,“ říká Tomáš Koška, manažer divize Windows společnosti Microsoft v České republice.

Sdílet

Uživatelům operačního systému Microsoft Windows XP bude prostřednictvím služby Automatické aktualizace poskytnuta aplikace Upozornění. Ta prověří, zda je nainstalovaný operační systém legální nebo ne. „Spousta uživatelů osobních počítačů ani netuší, že používá nelegální operační systém. Koupili si počítač i s Windows XP, které jim prodejce nainstaloval, aniž by zaplatil licenční poplatky, které ale samozřejmě od takového zákazníka inkasoval. Tyto uživatele upozorňujeme, že se stali obětí počítačové kriminality a nabízíme jim možnost si operační systém zlegalizovat,“ vysvětluje Tomáš Koška. Prodejce se dopustí podvodu i tehdy, pokud prodá zákazníkovi osobní počítač s Microsoft Windows XP a tvrdí, že za něj zákazník nemusí zaplatit.

Díky speciální nabídce Microsoftu je možné si operační systém Windows XP zlegalizovat. OEM legalizační balíček, který je možné zakoupit u partnerů Microsoftu nebo v internetových obchodech, stojí pro verzi Windows XP Home od 2500 Kč, u verze Windows XP Professional od 4000 Kč. „V rámci pilotního projektu na jaře tohoto roku využilo naší výhodné nabídky více než 45 tisíc uživatelů,“ dodává Tomáš Koška. Seznam partnerů je možné najít na internetové adrese http://www.mi­crosoft.com/cze/win­dows/legaliza­ce/, kde jsou i další informace pro zájemce o informace o výhodách legálních Windows XP a legalizaci operačního systému. Microsoft také poskytuje zájemcům informace na telefonní lince 841 300 300.

Microsoft na jaře tohoto roku v rámci pilotního projektu prověřil 1 125 000 počítačů. Téměř 40% instalací Windows XP bylo vyhodnoceno jako nelegální.. „Díky dobré spolupráci s uživateli a poskytnutí možnosti ověřit si legálnost instalace operačního systému Microsoft podniknul řadu právních kroků směřujících k ochraně legálních uživatelů a poctivých distributorů,“ říká Markéta Zemanová, Anti-Piracy manažer společnosti Microsoft v České republice. „Například díky pilotnímu projektu zjistila jedna středně velká společnost, že od svého dodavatele získala nelegální software, přestože zaplatila za legální Windows XP, a rozhodla se tuto situaci řešit právní cestou ve spolupráci se společností Microsoft,“ popisuje přínosy projektu Markéta Zemanová.

Microsoft nabízí uživatelům legálních Windows XP řadu výhod a softwaru, ke kterým uživatelé nelegální verzí nemají přístup. Je to například nejrozšířenější internetový prohlížeč v České republice i ve světě Internet Explorer, v nové verzi 7, populární multimediální přehrávač Windows Media Player 11 nebo výkonný nástroj pro ochranu před spyware a různými škodlivými programy Windows Defender. Škodlivý software a počítačové viry jsou velmi často součástí nelegálně a pokoutně získaného softwaru.

„S přicházejícím operačním systémem Windows Vista chceme jít ještě dále, určité části uživatelského rozhraní a pokročilé funkce zabezpečení budou k dispozici jen pro legální uživatele,“ varuje Tomáš Koška a dodává: „prozatím neplánujeme zcela zablokovat počítače s nelegálním operačním systémem, ale naším dlouhodobým cílem je poskytovat perfektní služby a výhody legálním uživatelům a těm nelegálním co nejvíce znepříjemnit život.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).