Hlavní navigace

Microsoft uvolnil antivirus zdarma, který téměř neovlivní výkon

[Tisková zpráva] Praha, 20. října 2009 - Firma Microsoft vydala první verzi svého antivirového a antispyware řešení pro koncové uživatele a domácnosti nazvaného Microsoft Security Essentails. „Jedná se o plnohodnotný antivirus a antispyware v jednom balíku k volnému stažení ze stránek firmy Microsoft. Je možné ho nainstalovat na operační systémy Windows XP (32-bitové) a Windows Vista a Windows 7 (32-bitové i 64-bitové), přibližuje Ondřej Ševeček specialista Počítačové školy Gopas. Program je dostupný prozatím jen v angličtině, ale česká verze se intenzivně připravuje.

Sdílet

Program používá motor ze svého staršího sourozence, antiviru pro podnikové prostředí, který Microsoft vyvíjí již více jak čtyři roky. Jedná se tedy o omezenou verzi Forefront Client Security. Ten se liší pouze možností centrální správy a sledování, což pro domácí použití není významné. Stejně jako některá podniková rozšíření jako sledování bezpečnostních parametrů stanic, kvality hesel, uživatelských účtů a sdílených adresářů.

„Celá rodina antinalware produktů od Microsoftu čítající Forefront Client Security, Live OneCare, Forefront Server Security, Windows Defender i Security Essentials používá společné virové a spyware definice produkované oddělením společnosti zvaným Microsoft Malware Protection Center (MMPC),“ vysvětluje Ševeček a zároveň dodává, že novinka tak přináší domácím uživatelům zdarma ochranu na úrovni podnikových řešení.

Maximální důraz při vývoji byl kladen na uživatelskou jednoduchost a přívětivost. Po jednoduché instalaci, která vyžaduje jen přijetí licenčního ujednání a ověření pravosti operačního systému, stačí pouze nechat stáhnout aktualizace a prověřit počítač. Rezidentní ochrana i pravidelné skenování počítače je zapnuto automaticky.

Nejpodstatnějším rozdílem podle Ševečka, oproti řešením ostatních dodavatelů, je však stopa, kterou program v systému zanechává. Lépe řečeno nezanechává. Celý instalační balíček má cca 5 MB. Stažené základní virové definice zaberou do 40 MB (tedy ne každá aktualizace, ale jejich prvotní stažení. Později se již stahují jen nepatrné přírůstky). „Program je složen jen z jednoho miniaturního ovladače jádra typu filtr souborového systému a jedné služby provádějící kontrolu souborů, upozorňuje Ondřej Ševeček z Gopasu.

Téměř nijak neovlivňuje výkon počítače, jeho startování ani běh. Neobsahuje žádný filtr síťové komunikace a nemůže tak kolidovat ani s bezdrátovými připojeními, jak se občas vyskytuje u jiných řešení. Jeho kód je plně dopředu testován v Microsoft vlastní produkční síti, se všemi záplatami a service packy, ještě dříve než veřejně vyjdou. Oproti jiným má tedy minimální dopad na stabilitu počítače a aplikací na něm běžících.

Po předchozích aplikacích jako Malitious Software Removal Tool a Windows Defender přináší Microsoft další bezpečnostní produkt sledující filosofii, která předpokládá, že zákazníci platí pouze za operační systém s velkým množstvím doplňků zdarma a za serverová řešení vyžadovaná v podnikových sítích.

O společnosti GOPAS, a. s.
Počítačová škola GOPAS, a. s., zahájila činnost v roce 1992. Soustředila se výhradně na vzdělávání v oboru výpočetní techniky a manažerských dovedností. Důsledným dodržováním této dlouhodobé strategie se společnost vypracovala mezi nejuznávanější firmy v oboru. Díky své specializaci si vytvořila podmínky pro skutečně partnerské vztahy nejen se zákazníky z řad uživatelů, ale umožnilo jí to rovněž spolupráci s předními dodavateli výpočetní techniky a systémovými integrátory. Za rok 2008 prošlo kurzy výpočetní techniky v prostorách počítačové školy GOPAS skoro 30 000 absolventů.

Počítačová škola GOPAS je držitelem nejvyšších dosažitelných autorizací v oblasti vzdělávání firem Microsoft (Microsoft Gold Certified Partner for Learning Solutions), Oracle (OAEC), IBM (IBM Business partner) pro kurzy Lotus Notes, Sun Microsystems (Authorized Education Center), Adobe (Authorised Training Partner), Corel (Training partner), SCO (SCO AEC) a Software602 (Autorizované školicí středisko).

Počítačová škola GOPAS je také autorizovaným testovacím střediskem firem Thomson Prometric (Prometric APTC) a VUE (Virtual University Enterprises), akreditovaným testovacím střediskem pro ECDL (European Computer Driving Licence), testovacím střediskem pro získání certifikátů Microsoft Office Specialist, dále je členem CompTIA, SPIS (Sdružení pro informační společnost) a AIVD (Asociace institucí vzdělávání dospělých).

Firma GOPAS provozuje celkem tři počítačové školy, a to v Praze, Brně a Bratislavě, o celkové kapacitě 36 počítačových učeben. V současné době tvoří tuto firmu 60 zaměstnanců a zhruba 70 stálých externích konzultantů a lektorů. O kvalitách poskytovaných služeb svědčí také získaný certifikát ISO 9001 a akreditace MŠMT pro rekvalifikace.