Hlavní navigace

Ministerstvo informatiky je držitelem letošní ceny Český zavináč

[Tisková zpráva] Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která právě probíhá v Hradci Králové, byly vyhlášeny výsledky soutěže Český zavináč. Držiteli ceny se letos společně staly Ministerstvo informatiky a Podvýbor pro informační systémy ve veřejné správě Poslanecké sněmovny.

Sdílet

Cena Český zavináč je od roku 1999 udělována sdružením Český zavináč projektům, které přispívají k rozvoji informační společnosti. Ministerstvo informatiky a Podvýbor pro informační systémy byly sdružením oceněny za přípravu novely zákona o informačních systémech veřejné správy.

„Hlavním kritériem při rozhodování sdružení o udělení hlavní ceny byl jako obvykle skutečný přínos pro veřejnou správu jako celek i pro občany této země,“ řekl při předání ocenění ředitel konference Internet ve státní správě a samosprávě a člen poroty Tomáš Renčín. „V případě této novely zákona, která značně zjednodušuje a zrychluje správní řízení a rovněž usnadňuje komunikaci občanů s úřady, jsme se shodli v podstatě jednomyslně.“

„Jsem velmi ráda, že sdružení Český zavináč význam novely ocenilo. Její příprava a projednávání v Poslanecké sněmovně vůbec nebyly jednoduché a všichni ti, co se na novele podíleli, si tuto cenu opravdu zaslouží,“ odpověděla ministryně informatiky Dana Bérová.

Novela zákona o informačních systémech veřejné správy doplnila pravidla pro elektronickou komunikaci s veřejnou správou a výrazně rozšířila okruh míst, která jsou oprávněná k vydávání ověřených výpisů z úředních rejstříků a databází (například katastru nemovitostí, obchodního rejstříku nebo živnostenského rejstříku). Zatímco dříve mohli výpisy vydávat pouze správci jednotlivých databází (katastrální úřad, soud), díky novele budou tuto službu moci nabízet pobočky České pošty, některé obce, notáři a Hospodářská komora. První výpisy budou na poštách a pobočkách Hospodářské komory k dispozci od začátku příštího roku.