Hlavní navigace

Ministr Besser v TV Public: Rath mě irituje!

[Tisková zpráva] Popravený muž v připravovaném Nikolaevově filmu Lidice není první rolí ministra kultury Jiřího Bessera. Po postavách tenisového spoluhráče Jiřího Bartošky ve filmu o první republice a roli diváka ve filmu Božská Emma, kde z divadelního hlediště skanduji Bravo, bravo! , uzavírám Lidicemi svůj herecký triptych! bilancuje v TV Public politik za TOP09 a exstarosta Berouna. Obsazením starostů do vedlejších rolí ve filmu Lidice ocenili jeho tvůrci symbolicky finanční pomoc, kterou mu poskytla česká města.

Sdílet

Ve financování filmové tvorby pomocí veřejných sbírek nevidí však ministr kultury žádný problém. Není to tak zlé, jak se říká! tvrdí a dodává, že státní kasa je i přes vládní škrty ke kultuře pod jeho vedením štědrá. Podle Bessera posílil Nečasův kabinet její rozpočet o patnáct procent. Ministr hledá úspory zejména uvnitř úřadu. Ve vládní roli je stoupencem tvrdého, manažerského stylu řízení: Mnoha lidem jsem tu už řekl své ne. A pro nepřijatelné způsoby tu končí svěřuje se v pořadu Narovinu. etří i v provozním servisu, který má mít na starost jeho kancelář. Kvůli své výšce si sám upravil historický psací stůl, pod nějž nemohl složit nohy a na dobové tapety osobně zavěšoval výzdobu pracovny.

Rozhovor natáčí televize s politiky přímo v jejich pracovnách. Ti navíc v roli průvodce odhalují i nejzajímavější místa svých úřadů a nejbližší spolupracovníky, které si s funkcí přivedli. Poprvé od odchodu ze šéfredaktorské židle v TV Nova tak v pořadu vysvětluje důvody nového angažmá Besserův ministerský tajemník Stanislav Brunclík. Po Střepinách se mi tu opravdu nestýská, trvaly už moc dlouho, tvrdí někdejší tvář Novy. Nového šéfa si naopak pochvaluje. To není člověk, kterému se dá říkat, co má nebo nemá dělat. Jistě, pane ministře tu ale platí stejně, jako v seriálu ! s úsměvem dodává v narážce na podobnost své funkce s rolí legendárního sira Humpreyho.

Bývalý zubař Jiří Besser v rozhovoru také odmítá , že by následoval Miroslava Macka. I přes fakt, že se ve středních Čechách i v politice setkával pracovně s hejtmanem za ČSSD Davidem Rathem, k inzultaci nedošlo. S panem Rathem se pracovně respektujeme. V poslanecké sněmovně je ale úplně jiný: tam mě irituje! přiznává otevřeně ministr. Na rozdíl od zubaře a politika Macka, který Ratha před lety udeřil na stomatologickém sjezdu, Besser bitku s hejtmanem neplánuje.

Ministr kultury v TV Public otevřeně hovoří i o svém zdravotním handicapu. V souvislosti s vyhlášenou soutěží o Knihovnu roku v pořadu přiznává, že jen čas není hlavním důvodem, proč dnes s obtížemi čte. Besser před šesti lety utrpěl při lyžování vážný úraz sítnice a na jedno oko nevidí. Optimisticky ale v pořadu hodnotí čtenářský zájem o knížky u dvou dospělých synů i tří dětí, které vychovává se svojí partnerkou, bývalou policejní mluvčí Blankou Kosinovou. Nejmladší Franta je spíš u počítače, ale i tak čte ve svém věku víc, než jsem četl já. Další syn mě zase překvapuje žánry, které čte: romány z Afgánistánu, z Egypta . A starší má v hlavě jen sport! S výjimkou Guinessovy Knihy rekordů nečtě skoro nic! vypočítává ministr.

Premiéru pořadu Narovinu se Zdeňkem Šarapatkou odvysílá TV Public v pondělí 4.října ve 21.30.