Hlavní navigace

Mladé programátory čeká rychlá kariéra

[Tisková zpráva] Jejich vyškolení přijde firmy na statisíce korun

Sdílet

Nedostatek programátorů dělá z této profese jedno z nejperspektiv­nějších povolání. Velká poptávka je i po čerstvých absolventech vysokých škol. Firmy se snaží nadějné programátory nalákat nejen nadstandardními platy a zaměstnaneckými výhodami, ale zejména rychlým profesním růstem. IT firma do začínajícího programátora během několika let investuje formou školení statisíce korun. Mezi nejžádanější firemní benefity proto stále častěji patří školení a odborné certifikace.

PRAHA, 22. ledna 2008 – Rapidní růst tuzemského trhu informačních technologií, který podle analytiků* ročně dosáhne v průměru 8,5 procenta, dělá z programátorů velmi žádanou profesi. „Poptávka je po všech profesích, které se na vývoji softwaru přímo podílejí – tedy nejen po vývojářích, ale rovněž po konzultantech či analyticích,“ řekla personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ Olga Svobodová. Systémový integrátor S&T CZ zaznamenává značnou poptávku zejména po programátorech se specializací na podnikové informační systémy (ERP) a systémy pro obchodní analýzy (Business Intelligence). Ceněny jsou zejména znalosti jazyka ABAP, databázových systémů a webových aplikací .NET, C++, C-sharp nebo VB6.

Vysokou poptávku po IT specialistech na trhu práce potvrzuje Jan Čelikovský, manažer pro klíčové zákazníky společnosti LMC, která patří k předním operátorům na středoevropském trhu práce: „Zájem je jak o zkušené programátory, tak o absolventy vysokých škol, které si firmy samy zaškolí. Proto je na trhu práce programátorů dlouhodobě chronický nedostatek. Programátoři jsou úzkoprofiloví odborníci, které vyhledávají nejen technologické společnosti, ale i firmy s jinou specializací. Poptávka je proto i po profesích úzce souvisejících s programováním, například po analyticích firemních procesů, projektových manažerech a architektech informačních systémů.“ Sehnat špičkového odborníka je těžké také kvůli rychlému tempu vývoje informačních technologií: „Pro zaměstnavatele jsou relevantní zkušenosti a praxe z posledních několika let. Po pár letech jsou získané znalosti již zastaralé,“ upozornil Jan Čelikovský.

TABULKA: O které profese je největší zájem (zdroj S&T):

 • programátor/kon­zultant pro podnikové informační systémy (ERP)
 • programátor vývojář průmyslových aplikací
 • programátor/a­nalytik systémů pro obchodní analýzy (Business Inteligence)

Uchazeči tvrdí, že kariérní růst je pro ně důležitější než plat
Kandidáti na pozici programátora podle zkušeností S&T CZ zejména oceňují možnost profesního rozvoje, který zvyšuje jejich hodnotu na trhu práce. „V žebříčku firemních benefitů programátoři staví na první místo školení a certifikace. Plat je sice stále důležitý, ale programátoři nyní hledí více na možnost podílet se na zajímavých projektech a na odborný růst,“ řekla Olga Svobodová. Technologické firmy si své zaměstnance hýčkají i dalšími firemními výhodami: „Dovolená navíc, sportovní a kulturní vyžití či finanční benefity, jakými jsou penzijní připojištění či zvýhodněné zaměstnanecké půjčky. To jsou benefity, které S&T CZ standardně nabízí a které perspektivní uchazeči od dobrého zaměstnavatele v IT branži očekávají,“ dodala Olga Svobodová.

TABULKA: Co nejvíce uchazeče o pozici programátora motivuje (zdroj S&T):

 • odborný růst formou školení a certifikací
 • přístup k moderním technologiím
 • práce na zajímavých projektech
 • odměna závislá na výkonu
 • práce v nadnárodním týmu

Tuzemští programátoři podle společnosti LMC vyhledávají zejména zaměstnavatele, díky nimž se mohou podílet na zajímavých projektech: „Láká je možnost osvojit si nejnovější technologie a zůstat tak v oboru na špičce. Dalším motivačním faktorem je ohodnocení zohledňující jejich pracovní nasazení. V poslední době je také zájem o možnost pracovat z domova, což ale česká legislativa příliš nepodporuje. Navíc zejména nadnárodní IT firmy mají obavy o informační bezpečnost,“ řekl Jan Čelikovský, manažer pro klíčové zákazníky společnosti LMC.

Vyškolení programátora stojí statisíce korun
Z nedostatku programátorů těží vedle zkušených profesionálů i čerství absolventi vysokých škol. Kromě nadprůměrně vysokého nástupního platu a firemních benefitů juniorské uchazeče obvykle čeká slibný odborný růst. Do zlepšování programátorů totiž musí firmy neustále investovat miliony korun, aby držely krok s tempem technologického vývoje. „Získání certifikace pro Business Intelligence stojí firmu podle úrovně specializace 100 až 200 tisíc korun, u systémů SAP to bývá o něco méně. Další investice směřují do zlepšování jazykové vybavenosti programátorů,“ dodala Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ.

TABULKA: Jaké vzdělávací kurzy IT firmy nabízejí (zdroj S&T):

 • certifikační kurzy pro klíčové produkty (SAP, Cognos, Infor MAX+) • jazykové kurzy
 • programovací jazyky (.NET, C++, ABAP, java)
 • projektové metodologie a projektový management
 • školení v oblasti klíčových technologií a IT systémů (Oracle, SQL, Microsoft)
 • komunikační dovednosti (prezentační dovednosti, komunikace s klienty, asertivita)

Podle zkušeností společnosti S&T je ideální vynakládat na vzdělávání zaměstnanců zhruba 1,8 až tři procenta z celkových ročních mzdových výdajů. Jen tak lze dlouhodobě udržet vysoký standard služeb. „Školení zahrnují oficiální certifikace k užívání produktů od klíčových výrobců softwaru, dále průběžná školení v užívání klíčových technologií. Stěžejní je i vzdělávání napomáhající v kariérním růstu specialistů,“ dodala Olga Svobodová.

Rychlý kariérní růst je u programátorů pravidlem
Kariérní růst programátorů je rozsáhlý. Z juniorské pozice na seniorskou se lze podle schopností vypracovat přibližně během pěti let. Později se z programátorů mohou stát vedoucí projektů, specializovaní konzultanti s vysokou přidanou hodnotou či vedoucí týmů specialistů. Zkušení programátoři se obvykle podílejí na náročných nadnárodních projektech a často cestují. „Z juniora se plnohodnotný programátor stane až zhruba za rok a u náročnějších systémů to může trvat i déle, ale odborný růst prakticky nikdy nekončí,“ uzavřela personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ Olga Svobodová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).