Tablet s dotykovou obrazovkou a ergonomickým uchem pro přenášení a jednoduchou manipulaci při práci u pacientova lůžka váží 1,4 kilogramu. Zařízení je omyvatelné desinfekčním roztokem, má integrovanou čtečku čárových kódů, čipových karet a fotoaparát. Zajímavá je super lehká „hot swap“ baterie, kterou je možné vyměňovat za provozu, aniž by přitom hrozila ztráta důležitých dat nebo zdržení kvůli vypnutí a zapnutí. Do nemocniční počítačové sítě se tablet připojí bezdrátově prostřednictvím WIFI sítě, eventuálně je možné sdílet data s digitálními diagnostickými přístroji přes komunikační rozhraní „bluetooth“.
Mobilní klinický asistent – neboli MCA (Mobile Clinical Assistant) – Klaudiánova nemocnice testuje ve spolupráci s firmou Intel jako první (a zatím jediná) nemocnice ve střední a východní Evropě. Prvním pacientům začne sloužit v posledním čtvrtletí tohoto roku. Do té doby se musí přístroj přizpůsobit českým podmínkám. Na MCA poběží běžný nemocniční informační systém, takže lékaři a sestry budou moci údaje a informace, které až dosud psali u pacientova lůžka na papír a poté přepisovali do stolních počítačů v kanceláři, zadat do systému hned při kontaktu s pacientem. „Ušetřený čas tak mohou věnovat pacientům a předání přesnějších informací o jeho zdravotním stavu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že to má dobrý vliv na spokojenost pacientů s kvalitou péče a informovaností o ní,“ řekl ředitel nemocnice Ladislav Řípa.
Příklady z nemocnic, kde již k digitální integraci došlo, jsou jednoznačné. Úspora minimálně jedné čtvrtiny pracovní doby, kterou lékař či zdravotní sestra mohou namísto papírování věnovat pacientovi. Snížení až úplné odstranění duplicit jak v indikovaných vyšetřeních tak v podávaných lécích. Zrychlení procesu příjmu pacienta a navýšení průchozí kapacity zdravotnického zařízení, které vede k vyšším příjmům zařízení, zvýšenému komfortu pacienta. Redukují se či dokonce úplně odstraňují čekací doby, jednotlivé kroky při příjmu pacienta na sebe plynule navazují. Ošetřující personál má v každém okamžiku přesný přehled o volné lůžkové, personální i přístrojové kapacitě zařízení. To vše vede pochopitelně k vyšší spokojenosti pacienta s poskytovanými službami.
Klaudiánova nemocnice zavede mobilní klinické asistenty na všechna oddělení jako součást projektu digitální integrace nemocnice. V rámci tohoto projektu nemocnice elektronicky sleduje a eviduje zdravotnický materiál a léky – včetně jejich podávání. V krátké budoucnosti digitálně povede i kompletní lékařskou a ošetřovatelskou dokumentaci. „Součástí projektu digitální integrace nemocnice je okamžitý přístup ke všem důležitým zdravotnickým a ekonomickým informací. Teď chceme, aby tyto informace měli zdravotníci pomocí MCA k dispozici u pacientova lůžka. Tedy ve správný čas a na správném místě,“ uzavřel Ladislav Řípa.