Hlavní navigace

MNICHOVSKÝ SOUMRAK NAD ČAPKOVOU STRŽÍ NASTÍNÍ NA REGIONU ZÁŘIJOVÉ UDÁLOSTI ROKU 1938

[Tisková zpráva] 29. září 2008 si Česká republika připomene 70 let od podepsání Mnichovské dohody. Také Český rozhlas Region se ohlédne za touto smutnou událostí naší historie. Dokument Alimy Martinové přiblíží také události tohoto období ve venkovské usedlosti Strž ve Staré Huti u Dobříše, kde v té době žil spisovatel a novinář Karel Čapek. V létě a v září roku 1938 se totiž u něho schází řada osobností tehdejší kultury.

Sdílet

Dokument shrne politickou situaci v Evropě, v Československu a dotkne se i dění ve středních Čechách. Bude se ale také věnovat tomu, jaký vliv měly tyto události na život Karla Čapka a jeho blízkých.

V dokumentu vzpomíná na život v Čapkově venkovské usedlosti na Strži také hospodyně jeho manželky Olgy Scheinpflugové Růžena Mráčková. O dění v tomto koutu středních čech v dobách Mnichovské dohody mluví i ředitelka současného památníku Karla Čapka ve Strži Kristýna Váňová. Historické události shrnují historici Josef Velfl a Petr Hoffmann.

V dokumentu jsou ukázky z archivu Českého rozhlasu. Uslyšíte, jak se k zářijovým událostem vyjadřují československý prezident Edvard Beneš a německý kancléř Adolf Hitler. Zazní i projev tehdejšího ministra bez portfeje Petra Zenkla. Promluví i nejlepší přítel Karla Čapka spisovatel a novinář Ferdinand Peroutka. No a nakonec řekne své poselství míru i sám Karel Čapek.

Dokument Alimy Martinové Mnichovský soumrak nad Čapkovou strží vysílá Český rozhlas Region v pondělí 29. září 2008 ve 14:00 hodin (v repríze pak v 19 hodin).

Český rozhlas Region je regionální stanice Českého rozhlasu pro území Středočeského kraje. Vysílá na frekvencích Mělník 87,6 FM; Beroun 88,4 FM; Benešov 99,0 FM; Příbram 100,0 FM; Mladá Boleslav a Nymburk 100,3 FM; Rakovník 100,4 FM; Kutná Hora, Kolín a Kladno 100,5 FM.