Hlavní navigace

Průzkum IBM: Mobilní technologie a cloud budou do roku 2015 dominovat podnikové výpočetní technice

[Tisková zpráva] Trendy signalizují posun v dovednostech, které si firmy potřebují osvojit k zajištění růstu

Sdílet

Armonk, New York – IT odborníci předpovídají, že se mobilní technologie a cloud computing v příštích pěti letech prosadí jako nejžádanější platformy pro vývoj aplikací a přístup k informačním systémům. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu společnosti IBM (NYSE: IBM).

Online průzkum 2010 IBM Tech Trends, během něhož tým IBM developerWorks oslovil dva tisíce vývojářů a IT specialistů z 87 zemích, přináší vhled do nejvýznamnějších trendů v podnikových technologiích a počítačovém průmyslu.

Více než polovina všech dotázaných (55 %) podle průzkumu očekává, že vývoj aplikací pro mobilní zařízení jako iPhone nebo Android a tablety, jako jsou iPad nebo PlayBook, předstihne do roku 2015 vývoj aplikací pro tradiční počítačové platformy.

S ohledem na rozšíření těchto mobilních zařízení analytici předpovídají, že prodej mobilních aplikací zaznamená v příštích třech letech masivní růst. Tržby z mobilních aplikací mají podle předpokladů do roku 2013 vzrůst z letošních 6,2 miliard dolarů na téměř 30 miliard dolarů.

Další zjištění průzkumu IBM Tech Trends:

  • 91 % vývojářů předpokládá, že cloud computing v příštích pěti letech předstihne aplikace provozované na vlastních zařízeních jako primární způsob provozu informačních systémů.
  • Za nejzajímavější kariérní příležitosti v IT v roce 2011 považují IT profesionálové tato odvětví: mobilní technologie a cloud computing, sociální média, analýzy podnikových informací a oborově specifické technologie.
  • 90 % se domnívá, že je pro práci důležité mít oborově specifické dovednosti, avšak 63 % přiznává, že jim znalosti odvětví potřebné k udržení konkurenceschop­nosti chybí.
  • Telekomunikace, finanční služby, zdravotnictví a energetika s technickými službami jsou čtyři odvětví, v nichž respondenti vidí největší příležitost k rozvoji své kariéry.

Na podporu rostoucího zájmu o mobilní platformy proto rozšiřuje IBM developerWorks bezplatné zdroje pro vývoj aplikací pro mobilní platformy, jako iPhone, iPad, HTML5 a Android, a podpořit tak vývojáře nových aplikací pro mobilní zařízení.

IBM zároveň uvedla první mobilní aplikaci developerWorks pro Apple iPhone. Ta poskytuje vývojářům z celého světa možnost komunikovat a zlepšovat se díky profesní sociální platformě My developerWorks postavené na platformě IBM Lotus Connections.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).