Hlavní navigace

Monopolní operátor prosazuje dvojí metr

[Tisková zpráva]

Sdílet

Monopolní operátor prosazuje dvojí metr

Jednání mezi GTS a Českým Telecomem o cenách za propojení ztroskotalo

Praha, 23. ledna 2001 – Během jednání mezi GTS a Českým Telecomem o smlouvě o propojení telekomunikačních sítí a zařízení, které proběhlo minulý týden, se operátoři na ceně propojení neshodli. Návrh GTS o zachování reciprocity cen monopolní operátor zamítl. GTS v zásadě akceptuje rozhodnutí ČTÚ, ale odmítá systém dvojích cen navržených ČT. GTS navíc zásadně odmítá požadavek ČT o zpoplatňování přístupových bodů.

Milan Rusnák, generální ředitel GTS dodal: „Trváme na zachování zásady reciprocity cen v případě terminace volání jak v síti GTS tak v síti Českého Telecomu. Bylo by popřením všech tržních principů, pokud bychom stejnou službu nakupovali za vyšší cenu než za kterou ji prodáváme“.

Společnost GTS navrhuje Českému Telecomu cenu za propojení, na které se dohodli alternativní operátoři tj. průměrná cena 0.31 Kč za minutu lokálního volání.

Český Telecom požaduje v případě terminace volání (ukončení volání v síti druhého operátora) ze sítě GTS do sítě ČT cenu stanovenou rozhodnutím ČTÚ – tj. 0,66 Kč ve špičce a 0,33 mimo špičku s tím, že v případě volání ze sítě ČT do sítě GTS bude propojení zpoplatňováno podle cen alternativních operátorů (průměrná cena 0.31 Kč za minutu lokálního volání). Šlo by tedy o zvýhodnění volání ze sítě ČT do sítě GTS a cena volání „opačným“ směrem by měla být dle představ ČT vyšší.

O společnosti GTS

GTS je přední alternativní telekomunikační operátor poskytující integrovanou, cenově zvýhodněnou nabídko širokopásmových hlasových, datových a internetových služeb. Společnost GTS vznikla spojením tří telekomunikačních firem – Dattel, GTS Czech Net a GTS INEC v únoru 2000. Dattel a.s. přinesla metropolitní optickou síť, licenci na poskytování veřejných telefonních služeb a propojovací smlouvu s dominantním operátorem. Firma GTS Czech Net poskytla neveřejnou telekomunikační síť, licenci na poskytování hlasových služeb pro CUG a pan-evropskou síť. GTS INEC byl předním českým ISP s regionální působností, díky kterému GTS nabízí bezkonkurenční národní (NIX) a mezinárodní konektivitu ( EBONE). Hlavním cílem společnosti GTS je nabídnout zákazníkům jedinečnou kombinaci služeb a připravit se tak na vstup na liberalizovaný telekomunikač­ní trh.

Pro další informace kontaktujte prosím:

Marcela Roflíková
GTS
Tel.: 96 157 377
Fax: 96 18 23 00
marcela.rofli­kova@gtsgroup­.cz

Sylvie Gondokusumo
Mmd
Tel.: 2425 1555
Fax: 2425 4364
sylvie@mmd.cz