Hlavní navigace

Microsoft a jeho partneři přinášejí české ekonomice desítky miliard korun

[Tisková zpráva] Jen na daních z oblastí spojených s IT získá letos Česká republika 72 miliard korun, IT přispívá i k tvorbě nových pracovních míst

Sdílet

Praha, 5. října 2009 – Nezávislá analytická společnost IDC dnes zveřejnila výsledky studie vlivu informačních technologií, softwaru a partnerů společnosti Microsoft na českou ekonomiku. Z výsledků studie vyplývá, že informační technologie přinesou do státního rozpočtu České republiky za rok 2009 celkem 72 miliard korun. Microsoft a jeho obchodní a technologičtí partneři přitom tvoří téměř polovinu celého obratu IT odvětví v Česku, za rok 2009 to představuje celkový obrat ve výši 49 miliard korun.

Výše vybraných daní z příjmu fyzických a právnických osob v IT odvětví poroste i v následujících 4 letech. IDC také očekává, že do roku 2013 vzroste počet pracovníků v IT průmyslu o 36 000 lidí, zatímco celková zaměstnanost bude klesat. Už v současnosti v oblasti prodeje a tvorby softwaru a služeb na platformě společnosti Microsoft pracuje 40 000 odborníků. Dalších 42 tisíc IT profesionálů pracuje s produkty, softwarem a službami, které z platformy společnosti Microsoft vycházejí. Za poslední dva roky tak Microsoft přímo i nepřímo přispěl k vytvoření devíti tisíc pracovních míst (82 000 pracovních míst letos, 73 000 míst pak v roce 2007).

V celosvětovém měřítku přispěje společnost Microsoft a ekosystém jejích partnerů v následujících čtyřech letech k tvorbě téměř 2,5 milionu nových pracovních příležitostí, což je 42 % z celkových 5,8 milionů nových pracovních míst vytvořených v IT obecně. Díky zvyšování zaměstnanosti, vyšším platům a daním z příjmů, IDC věří, že IT průmysl pomůže překonat následky finanční krize. Nejvyšší mírou se na tomto vývoji budou podílet firmy vyvíjející software a služby. Obrat globálního IT průmyslu letos dosáhne výše 1,4 bilionu amerických dolarů, investice do infrastruktury, lidských zdrojů, marketingu a rozvoje podnikání potom přesáhnou 180 miliard dolarů.

Microsoft jako katalyzátor
Microsoft se na podpoře globální i české ekonomiky podílí nepřímo, jeho vliv však stále stoupá. Na každou korunu, kterou Microsoft přímo utrží v České republice, připadá v roce 2009 13,55 koruny, kterou utrží české firmy za prodej IT vybavení, softwaru a služeb. Před dvěma lety, kdy IDC vliv Microsoftu na lokální ekonomiky zkoumalo naposledy, připadalo na každou korunu pro Microsoft přibližně 10 korun pro české firmy. Výrazné povzbuzení pro ekonomiku představuje uvedení nové verze operačního systému Windows 7 v říjnu tohoto roku. Za každou korunu, kterou Microsoft utrží za prodej licencí Windows 7, získají české firmy zakázky v hodnotě 19,18 koruny.

I když se Windows 7 budou v roce 2010 na celkové útratě firem i jednotlivců v IT oblasti podílet pouze jedním procentem, zajistí nový operační systém práci pro 18 procent zaměstnanců v IT a přispěje k tvorbě nových pracovních míst. IDC odhaduje, že v zemích Evropské unie vznikne v následujícím roce díky Windows 7 až 40 000 nových pracovních příležitostí. Start Windows 7 prospěje i státnímu rozpočtu díky zvýšeným odvodům přímých i nepřímých daní českých firem v oblasti informačních technologií a firem, které moderní technologie využívají a budou nakupovat nový hardware, software a služby spojené se zaváděním nového operačního systému.

IT průmysl a ekonomika České republiky v číslech

  • 101 miliard korun utratí české firmy za zboží a služby spojené s IT průmyslem,
  • 49 miliard korun obratu vytvoří v ČR v roce 2009 ekosystém partnerů společnosti Microsoft,
  • 72 miliard korun získá státní rozpočet na daních z aktivit spojených s IT,
  • 36 000 nových pracovních míst vznikne v IT průmyslu a firmách používajících IT do roku 2013,
  • 51 % zaměstnaneckých míst v IT souvisí se softwarem, výdaje firem na nákup software tvoří pouze 19 % výdajů firem na IT.

IDC studie pokrývá situaci v 52 zemích světa včetně České republiky, které dohromady tvoří 98 % celkového obratu v IT. Uvedená data za rok 2007 jsou převzata z IDC studie z roku 2007. Více informací o vlivu Windows 7 na celosvětovou ekonomiku naleznete v tiskové zprávě na http://www.mi­crosoft.com/cze/pres­spass/msg/200907­15_news2.mspx.

O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.