Hlavní navigace

Multiplex 3 na Ostravsku přelaďuje a diváci získají lepší kvalitu příjmu televizního signálu

[Tisková zpráva] Praha, 9. listopad 2011 – Czech Digital Group, a.s. (CDG), provozovatel třetího zemského digitálního multiplexu (MUX 3), v noci z 11. na 12. listopadu přeladí na Ostravsku multiplex 3 z 51. kanálu na finální 48. Divákům se tak zlepší kvalita přijímaného televizního signálu a budou již moci sledovat pozemní vysílání programů vysílaných ve všech třech multiplexech digitálně.

Sdílet

V noci z pátku 11. na sobotu 12. listopadu v čase 00:00 – 06:00 hodin dojde na Ostravsku k přeladění třetího zemského digitálního multiplexu z vysílačů Ostrava – Hošťálkovice a Ostrava – Slezská, a to z dočasně použitého kanálu 51. na finální 48. kanál. Multiplex 3 přináší divákům na Ostravsku televizní program TV Prima Love a vysílání rozhlasové stanice Proglas. Přeladění ostravských vysílačů z kanálu 51 na kanál 48 eliminuje možnost nežádoucího vzájemného ovlivňování vysílačů sítě MUX3 Ostrava a Jeseník – Praděd, ke kterému v některých lokalitách mohlo docházet, vzhledem k tomu, že tyto vysílače zatím vysílaly na stejném kanále 51. Divákům se tak zlepší příjem televizního signálu.

Další změnou, ke které dojde 11. listopadu, je ukončení analogového vysílání Prima TV na území Moravy z vysílačů Ostrava – Hošťálkovice, Valašské Klobouky – Ploštiny, Olomouc – Radíkov a analogové vysílání TV Nova bude rovněž ukončeno na Ostravsku, Frýdecko-Místecku, Třinecku a v okolí Valašského Meziříčí, v Rychnově nad Kněžnou a Špindlerově Mlýně.

Návod pro diváky
Diváci, kteří dosud sledují vysílání sítě MUX3 na kanále 51, budou muset po přeladění na finální kanál 48 přeladit i své DVB-T přijímače. Jednou z možností je zvolit automatické ladění, které přeladěný vysílač automaticky vyhledá a vysílané programy uloží do předvoleb. Druhou, optimálnější možností, je použít režim ručního ladění, při kterém se na přijímači zadá naladění programů přímo na novém vysílacím kanále 48. V režimu ručního ladění nehrozí nebezpečí, že přijímač automaticky naladí kmitočty z nějakého vzdálenějšího vysílače a příjem by mohl být s problémy.

Problémy s vysíláním DVB-T mívají často diváci, kteří jsou připojeni na společné televizní antény (STA) – například v panelových domech. Některé STA bude nutné po přeladění vysílače také patřičným způsobem upravit. Správce nebo majitel domu má povinnost zajistit odbornou firmu, která společnou anténu upraví.

Více informací, jak postupovat při ztrátě signálu včetně map pokrytí, je k dispozici na webových stránkách www.digistranky.cz v sekci Regiony – termíny a mapy pokrytí DVB-T / Multiplex 3.

O společnosti: Czech Digital Group, a.s. (CDG) v České Republice vlastní a provozuje třetí zemský digitální multiplex (MUX3). Výstavbu a provoz daného multiplexu technicky zajišťují České Radiokomunikace (ČRa). Jakmile bude třetí zemský digitální multiplex dobudován, nabídne ve své konečné podobě televizní signál pro více než 93 % obyvatel České republiky ze 17 vysílacích lokalit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).