Hlavní navigace

Muž ve výloze, nový dokument České televize

[Tisková zpráva] Dokument Muž ve výloze režiséra Víta Olmera o Josefu Formánkovi, který se pokusil napsat knihu za dvanáct hodin ve výloze nakladatelství, před zraky kolemjdoucích, uvede Česká televize ve středu 12. září na ČT2 od 20.30 hod.

Sdílet

Dokumentární snímek Muž ve výloze je portrétem muže se svéráznou životní filozofií a životem plným dobrodružství. Mladý muž jménem Josef Formánek začínal jako mladík po listopadu 1989 vydávat exkluzivní časopis Koktejl, do něhož sám také přispíval. Postupně zcestoval za reportážemi celý svět a nevyhýbal se ani „bílým místům", kam novinář, natožpak turista skoro nezavítá.

Po zkušenostech, které nasbíral mezi lidmi, žijícími přírodním způsobem v pro nás primitivních podmínkách daleko od civilizačního chvatu, změnil radikálně svůj postoj k světu, zvolnil tempo, přesedlal zcela na spisovatelské řemeslo a začal psát o svých zážitcích a zkušenostech. Proslavil se knihou Prsatý muž aneb zloděj příběhů, v níž napůl beletristickou formou zpracoval své zážitky z indonéských ostrovů.

A před několika lety se stal účastníkem zvláštní atrakce, když se vsadil, že napíše za dvanáct hodin nový román, který jeho nakladatel rovněž za dvanáct hodin vydá. Ve filmu jsou kromě Formánkových výpovědí a úvah použity záběry, které natočil u divokých pralesních kmenů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).