Hlavní navigace

Muži v říji – nový distribuční film České televize – v kinech od 20. srpna

[Tisková zpráva] Nový distribuční film České televize Muži v říji režiséra a scenáristy Roberta Sedláčka přichází do kin 20. srpna 2009. Snímek vznikl v Televizním studiu Brno ČT.

Sdílet

V komedii z malé jihomoravské vesnice Mouřínov, v níž končí silnice, hrají Jaroslav Plesl, Eva Vrbková, Martin Trnavský, Jaromír Hanzlík, Marta Vančurová, Pavel Zedníček, Jiří Lábus, Martin Huba, Jaromír Dulava, Igor Bareš a další.

Příběh se odehrává ve skutečně existující malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Její obyvatelé touží, aby se stala obcí „průjezdní“. Uvědomují si, že na sebe musejí upozornit. A protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, rozhodnou se, že v obci uspořádají Mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Mouřínov žije přípravami, ale nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel. Jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne…

Když se v roce 2006 objevil hraný debut uznávaného dokumentaristy Roberta Sedláčka Pravidla lži, hovořilo se o něm jako o filmové události roku. Film byl oceněn Českým lvem za scénář a filmoví kritici ho označili za nejlepší film roku. S uznáním se setkal i v zahraničí. „Po nezdarech s dalšími vážnými tématy, které jsem zkoušel realizovat po relativním úspěchu úplně vážného filmu Pravidla lži,“ říká režisér Robert Sedláček, „mi došlo, co už třeba Komenský věděl dávno přede mnou. Že totiž chci-li lidem říkat vážné věci, musím je tak trochu bavit, a jít na ně přes smích. Takže Muži v říji.“ Film je záznamem tří dnů příprav a jednoho dne Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Světem malé vesnice se najednou prolíná úplně nový „velký“ svět. „Veselá komedie o velkých věcech na malém místě, o velké politice, velkých citech a velkém umění. S prvotřídními herci i v epizodních rolích. Každý vábí každého na svoje cíle, na své ego, pro svoje potěšení; to vše uprostřed velkolepého Mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Je jenom shoda náhod, že právě tenhle film bude uvozovat velké celostátní vábení, které začne hned vzápětí – a totiž předvolební kampaň do Parlamentu ČR. Osobně si myslím, že tenhle film je skvělou psychickou přípravou na ni," dodává Sedláček.

Ve filmu se objeví řada zajímavých postav a atraktivní herecké obsazení: Franta (Jaroslav Plesl) introvert, mudrlant, zmatkař, mistr České republiky ve vábení jelenů, který útočí na titul evropského mistra Evropy. Mistr učitel (Martin Huba) Frantův náhradní otec, největší autorita mezi středoevropskými vábiči jelenů, vymyslel a založil celý projekt mistrovství, je nejlepším ze všech, myslivec-intelektuál, mystik. Eva (Eva Vrbková) hodná, otloukaná holka, na svůj věk vypadá poněkud staře. Čestmír Weiss (Jaromír Dulava) Evin otec komplikovaná bytost, napůl umělec (malíř), napůl obchodník (hospodský), kromě nadšení pro krásu má i své temné stránky, jež vyjdou na povrch. René (Martin Trnavský) hodný, otloukaný kluk, všem chce pomáhat, ale nikdo o to nestojí. Jarda Hanák (Jaromír Hanzlík) sponzor mistrovství, místní podnikatel a mravokárce. Pavla (Marta Vančurová) Jardova manželka. Každý si asi bude myslet, že spadla z Měsíce, ale ona je vážně nemocná. Jarda má kvůli její nemoci tak trochu ze života peklo. Hanáček (Pavel Zedníček) starosta obce Mouřínov, politik malého formátu a velkých snů – tím největším je, aby byla jeho obec průjezdná. Ministr zemědělství (Jiří Lábus) stranický šíbr z velké politiky, který starostovi pomáhá realizovat jeho sen. Premiér České republiky (Igor Bareš) muž velkých cílů a žádných snů. Dále hrají: Igor Chmela, David Novotný, Petr Váša, Jiří Vyorálek, Radim Novák a další.

Film Muži v říji vznikl v Centru dramatické tvorby Televizního studia Brno ČT. Autory námětu jsou Martin Trnavský a R. Sedláček. Se scenáristou a režisérem Robert Sedláček na snímku spolupracovali Darina Levová (produkce), Pavel Aujezdský (dramaturg), Petr Koblovský (kamera), Renata Pupíková (výtvarník kostýmů), Matouš Outrata (střih), Martin Večeřa (zvuk) a další.

Snímek se natáčel v obci Mouřínov na Vyškovsku, v Modré u Velehradu, Postoupkách u Kroměříže a na zámku Milotice.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/filmy

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).