Hlavní navigace

Na ČVUT v Praze se setkali vědci s americkými odborníky na obranný výzkum

[Tisková zpráva] Na ČVUT v Praze se ve dnech 5. a 6. listopadu 2008 koná setkání představitelů výzkumu americké firmy Raytheon a amerického Úřadu pro námořní výzkum (ONRG) s výzkumnými pracovníky z akademické sféry i průmyslu. Předmětem diskuse jsou možnosti spolupráce v obranném výzkumu, zejména v oblasti umělé inteligence, robotiky, automatizace a senzoriky.

Sdílet

V rámci setkání již začala první konzultativní jednání o konkrétních možných projektech. „Našim předním výzkumným pracovištím se tak otevřela další brána k novým technologiím a vzájemně výhodné výzkumné spolupráci se špičkovými pracovišti v USA,“ uvedl prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Navazující obdobné setkání se uskuteční v květnu 2009 v Brně.

Geoffrey Whiting z firmy Raytheon k tomu dodává: „ČVUT v Praze není jedinou univerzitou, s níž spolupracujeme. V centru naší pozornosti je i Západočeská universita v Plzni a Technická universita v Ostravě. Náš potenciál pro spolupráci je tématicky skutečně široký. Rádi bychom v České republice spolupracovali s předními odborníky z oblasti vědy na rozvoji technologií a implementovali je do průmyslu. Chtěl bych zdůraznit, že se nejedná pouze o podporu obranných řešení, ale i o technologie určené pro civilní sektor, např. pro zdravotnictví a biologii.“

Společnost Raytheon s centrálou v Massachusetts se zaměřuje na obrannou, vládní a komerční elektroniku a na letouny pro obchodní účely a zvláštní úkony. Po celém světě zaměstnává 73.000 zaměstnanců. Spolupráce této společnosti s ČVUT by měla navázat na dosavadní výsledky ČVUT v obranném výzkumu a mít dlouhodobý charakter.