Hlavní navigace

Na Facebooku se šíří nigerijské dopisy. Na uživatele útočí i malware

[Tisková zpráva] Na uživatele Facebooku nyní útočí řada nebezpečných červů a podvodných aplikací. Nejčastěji se šíří malware Win32/Yimfoca.AA a Win32/Fbphotofake. Na největší sociální síti se objevují i známé nigerijské dopisy. Uživatelé by si měli dávat pozor na podezřelé odkazy v soukromých zprávách a na Facebook chatu.

Sdílet

Červ Win32/Yimfoca.AA, který se nyní šíří přes Facebook chat funguje jako tzv. backdoor a napadený počítač může být díky němu ovládán na dálku. Yimfoca se šíří také přes Skype, MSN nebo Yahoo Messenger a má schopnost stahovat a spouštět i další škodlivý software, jako například falešné antivirové programy. Může také změnit bezpečnostní nastavení počítače a deaktivovat Windows firewall. Win32/Yimfoca.AA se nyní pravidelně objevuje v žebříčku TOP 10 nejrozšíře­nějších hrozeb dle statistik ESET ThreatSense®.Net v několika evropských zemích, včetně Rakouska a Slovenska. V Česku byl v lednu dokonce na první pozici. Další v současnosti šířící se malware Win32/Fbphotofake převážně rozšiřuje nevyžádanou poštu (spam).

Rozmáhají se také různé apli­kace, které si uživatelé nain­stalují  a jež pak prolomí přístup k jejich účtům. Jednoduše se tak může stát, že od některých přátel přijde uživateli zpráva, v níž ho budou informovat, že dostali něco zdarma nebo že si na určité stránce vydělali velké peníze. Momentálně se například šíří zpráva, ve které vlastník napadeného účtu tvrdí, že po kliknutí na daný odkaz získal zcela zdarma iPad.

Podezřelých příloh a pochybných odkazů by si uživatelé neměli všímat a neměli by je otevírat. Varovat by měla především špatná čeština takových zpráv. Většinou jde totiž o překlady z cizích jazyků, v nichž automatické překladače dělají chyby v rodech a časech.

David Harley, bezpečnostní  expert ESETu, poukázal na to, že zprávy na Facebooku jsou nyní ve zvýšené míře využívány i pro podvody spojené se známými nigerijskými dopisy. Ty se dříve, už v 90. letech, šířily klasickou poštou, poté e-mailem a nyní využívají i sociální sítě. „V případě Facebooku jde o klasický Advance Fee Fraud (vylákání falešného předběžného poplatku za neexistující služby) s malým přídavkem v podobě emocionálního vydírání,“ říká Harley. Uživatelé by si vždy měli být jisti identitou odesílatele a obsahem zprávy. Ředitel technické osvěty v severoamerickém týmu ESETu, Randy Abrams, tvrdí, že za současné problémy částečně nese vinu kultura Facebooku, jež je ve své podstatě antibezpečnostní. 
O ThreatSense.Net®

ThreatSense.Net® je cloudový systém společnosti ESET, který sbírá údaje o malwaru a zpracovává data od uživatelů bezpečnostních řešení ESET z celého světa. Nepřetržitý přísun informací poskytuje specialistům virové laboratoře přehled o povaze globálních infiltrací v reálném čase. Pečlivá analýza hrozeb umožňuje ESETu ochránit uživatele před novými hrozbami.

O společnosti ESET

Společnost ESET, která  byla založena v roce 1992, je světovým výrobcem bezpečnostního softwaru pro firemní klientelu a domácnosti a věnuje se celosvětovému boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Je lídrem na trhu proaktivní detekce počítačových hrozeb. Díky technologii ThreatSense.Net® sbí­rá ESET data od dobrovolných uživatelů  z celého světa, a tak okamžitě reaguje na nové hrozby. ESET NOD32 Antivirus byl podle nezávislé organizace AV-Comparatives nejlepším antivirovým produktem na světovém trhu v letech 2006 a 2007 a do první trojice se dostal i v roce 2008 a 2009. Rekord drží i v ocenění VB100, které vydává další vysoce respektovaná nezávislá testovací organizace – Virus Bulletin. 

ESET sídlí v Bratislavě, pobočky má v Praze, v San Diegu (USA), v Buenos Aires (Argentina) a v Singapuru. Zastoupení má ve více než 180 zemích světa. V roce 2008 otevřel vývojové centrum v polském Krakově. Firma patří podle žebříčku Deloitte Technology Fast 500 EMEA mezi nejrychleji rostoucí technologické společnosti v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Kromě toho se již několik let umisťuje v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Slovenský týdeník Trend ocenil v roce 2008, 2009 a 2010 ESET titulem „Firma roku“. Podle studie Best Employers in Slovakia 2009 byl ESET v minulém roce druhým nejlepším zaměstnavatelem roku v kategorii malých a středních podniků, a to především díky nadprůměrné motivaci zaměstnanců. Nadace Pontis udělila firmě Čestné uznání Via Bona 2009 za zodpovědné podnikání v kategorii malých a středních podniků.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).