Hlavní navigace

Na internetu ověříte kvalitu vody v řekách a vodních nádržích

[Tisková zpráva] na Portálu veřejné správy jsou od tohoto týdne k dispozici aktuální informace o kvalitě vody na koupalištích na řekách a vodních nádržích v celé republice. „Při pohledu z okna to nevypadá, že by mohlo jít o zajímavou službu, ale léto snad ještě přijde,“ okomentovala spuštění služby ministryně informatiky Dana Bérová. „Jde o další rozšíření nejnavštěvovanější rubriky Portálu veřejné správy, do které úřady postupně umísťují všechny mapy včetně vojenských topografických map, které mají v elektronické podobě k dispozici,“ dodala.

Sdílet

Kvalita vody je v koupací sezóně sledována v týdenních až třítýdenních intervalech. Zaměstnanci zdravotních ústavů v pondělí na celém území České republiky odebírají vodu a do čtvrtka provádějí analýzy. Výsledky se pak posílají do centrálního registru pitných a koupacích vod. Data z registru kontrolují a vyhodnocují zaměstnanci Krajských hygienických stanic a v pátek je zveřejňují na Portálu veřejné správy. Garantem správnosti zveřejněných údajů je Státní zdravotní ústav a Česká informační agentura životního prostředí CENIA.

Mapové služby jsou nejnavštěvovanější částí Portálu veřejné správy. Od ledna tohoto roku jich využívá průměrně 13 184 návštěvníků za den. Vedle nově zprovozněných informací o kvalitě vody ke koupání na Portálu najdete také digitální mapy s informacemi o důlní činnosti, sesuvech půdy, starých ekologických zátěžích, hustotě zalidnění nebo chráněných krajinných oblastech.

Mapy jsou na Portálu veřejné správy www.portal.gov.cz umístěné v rubrice Užitečné (k výběru z jednotlivých mapových vrstev se pak dostanete přes ikonu Tématické úlohy).