Hlavní navigace

Na internetu se v dubnu nejvíce šířila hrozba využívající bezpečnostní chybu Windows

[Tisková zpráva] Největší virovou hrozbou byl v dubnu Win32/TrojanDownloader.Ani.Gen, který představoval téměř 5 % všech zachycených infiltrací. Data byla získána na základě technologie ESET® ThreatSense.NET®, která vyhodnocuje virové hrozby od 10 miliónů dobrovolných uživatelů, a je tak nejpřesnější statistikou na světě. První pět hrozeb zaznamenaných v dubnu 2007 představovalo téměř 14 % veškeré virové aktivity na internetu.

Sdílet

Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen využívá chyby Microsoftu V prvních dubnových dnech se dostal exploit (pozn. exploit je obecné označení pro typ virové infiltrace) Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen mezi nejrozšířenější infiltrace. Exploit napadá počítače s operačním systémem Windows – a to od verze Microsoft Windows 2000 SP4 až po nové Windows Vista. Virová infiltrace využívá bezpečností chyby Microsoft Windows, která byla objevena na konci března. Nebezpečí tohoto exploitu je v tom, že zneužívá soubory s příponou ANI (obsahující kurzory, animované soubory a ikony operačního systému) a na napadnutém počítači je pak možné spustit libovolný škodlivý kód.

Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen může být využit ke stažení škodlivého kódu na počítač oběti – od trojských koní, přes nejrůznější spyware až po nebezpečné červi. Microsoft již vydal bezpečnostní záplatu, která šíření tohoto viru v dubnu zpomalila.

Win32/PSW.Agen­t.NCC krade hesla
Druhou nejrozšířenější infiltrací v dubnu byl Win32/PSW.Agen­t.NCC, což je trojan, který se snaží ukrást hesla a přihlašovací údaje uživatele. Oproti březnu sice Win32/PSW.Agent.NCC zvýšil svoji aktivitu, ale vzhledem k masovému šíření Win32/TrojanDow­nloader.Ani.Gen to stačilo pouze na druhé místo.

Win32/Pacex.Gen se dokáže šířit velmi rychle
Třetí místo v dubnu patřilo červu Win32/Pacex.Gen, který se dokáže velmi rychle šířit pomocí e-mailu.

Win32/TrojanDow­nloader.Agent­.AWF na svém
Tento trojan představoval v dubnu 1,80 % všech zachycených infiltrací a skončil stejně jako v březnu na čtvrtém místě. Jeho hlavní funkcí je stahování dalších škodlivých souborů z internetu za účelem vytvořit botnet pro rozesílání spamu.

Perlovga na pátém místě
Win32/Perlovga je trojan, který se masivně začal šířit tento rok a oproti minulému měsíci si “polepšil” o dvě místa. Uživatel může Perlovgu získat z mnoha zdrojů (e-mail, FPT, P2P sítě) a jejím cílem je sbírat citlivá data z napadeného počítače.

Ostatní výsledky
Za Perlovgou se umístil adware Win32/Adware.Boran, který po napadení počítače otravuje uživatele zobrazováním vyskakujících (pop-up) reklamních oken. Sedmé místo patří Win32/PSW.QQRob, který podobně jako Perlovga monitoruje aktivitu uživatele a sbírá citlivá data jako jsou hesla nebo přihlašovací údaje. TOP 10 v dubnu uzavírají dvě velmi známé infiltrace Win32/Nuwar.gen a Win32/Netsky.Q a adware Win32/Adware.Vir­tumode.