Hlavní navigace

Na INVEX za odborností, na DIGITEX za zábavou

[Tisková zpráva] Do startu Mezinárodních veletrhů informačních technologií a spotřební elektroniky zbývá pouze několik dní a přestože někteří vystavovatelé své největší taháky dosud tají, je možné již nyní podrobněji představit, co zajímavého bude na konci října na brněnském výstavišti k vidění.

Sdílet

Veletrhy budou opět pětidenní, oproti minulým rokům však dochází k posunu konání na úterý až sobotu (23. – 27. října), INVEX a DIGITEX tak bude možné kvůli rostoucímu zájmu široké veřejnosti navštívit i v den pracovního volna. Veletrhy se uskuteční v nejmodernějších pavilonech, v nichž bude přes 500 vystavovatelů z 21 zemí světa prezentovat to nejzajímavější ze světa informačních a komunikačních technologií, spotřební elektroniky a digitální zábavy, a to nejen v rámci veletržních expozic, ale také mnoha desítek specializovaných projektů, zaměřených odborně (INVEX) i pro laiky (DIGITEX). V porovnání s loňským rokem dochází k nárůstu počtu vystavovatelů z oblasti podnikových informačních systémů a spotřební elektroniky a naopak k mírnému poklesu v segmentu telekomunikací. K razantnějšímu poklesu však dochází v segmentu digitální zábavy, oproti roku 2006 bude chybět jeden herní pavilon.

Od úterý do soboty, v pátek a v sobotu rodinné vstupné
Největší změnou oproti minulým letům je posun konání obou veletrhů do soboty. Petr Ondrášek, ředitel veletrhů INVEX-DIGITEX k tomuto kroku dodává: „Oddělením odborné části do veletrhu INVEX se otevřel velký prostor pro prezentaci spotřební elektroniky – tedy toho nejzajímavějšího pro širokou veřejnost – v rámci DIGITEXu. Počet firem i produktů z této oblasti navíc každým rokem roste a letošní nabídka bude nejpestřejší v historii. Věřím, že posun konání veletrhů do soboty ocení všichni příznivci spotřební elektroniky a digitální zábavy, kteří by se v pracovních dnech na veletrh nedostali – a jsem přesvědčen, že by to byla škoda. Na pátek a sobotu je navíc připraveno zvýhodněné rodinné vstupné a k němu navíc atraktivní digitální dárek. Předpokládáme tedy, že opět překonáme hranici sta tisíc návštěvníků.“ Menu letošních veletrhů bude skutečně pestré – od pavilonů s odborně zaměřenými expozicemi na profesionály z oblasti informačních a komunikačních technologií, přes speciální programy pro zástupce státní správy, podnikatelů či celého prodejního řetězce až po spotřební elektroniku a digitální zábavu pro širokou veřejnost.

Na své si tak přijde skutečně každý, kromě tradičního obsahu veletrhu INVEX je letos program zaměřen více i na podnikatele mimo oblast ICT a v rámci veletrhu DIGITEX i na celé rodiny. Všech pět veletržních dnů (od 23. do 27. října) bude navíc obohaceno řadou zajímavých konferencí, přednášek a nejrůznějších akcí. Jejich kompletní přehled je možné nalézt na stánkách http://www.invex.cz v části Conferences&Events. Za jednu z nejdůležitějších akcí lze označit úterní mezinárodní konferenci INVEX INSIDE ICT SUMMIT o budoucnosti informatiky v ČR a ČR v informatice. Summit si klade za cíl odpovědět na řadu otázek včetně té, zda je informatika v ČR opravdu tak důležitá, jak si lidé uvnitř oboru myslí.

INVEX pro odborníky a podnikatele i mimo oblast ICT
Pro odborné návštěvníky bude podobně jako v minulých letech hrát důležitou roli pavilon V, zaměřený mimo jiné na komplexní řešení, systémovou integraci a informační bezpečnost. Nejsilnější nabídku generují vystavovatelé z oboru podnikových informačních systémů, největším vystavovatelem veletrhu INVEX jsou společnosti SAP a Novell, nepřehlédnutelné budou také expozice firem LCS International a ABRA Software. Setkat se ovšem budeme moci s nabídkou dalších významných firem: IBM, Sun Microsystems, Software602, DC Concept, J.K.R., Eset, Grisoft, Datascan, PB Com, Sodat SW, Gordic, ZONER software, či Česká pošta. Nechybí ani prezentace ministerstva vnitra nebo tradiční konferenční program na téma informační bezpečnosti, nově se naopak uskuteční ERP Forum, v rámci něhož se představí nejvýznamnější hráči na poli podnikových informačních systémů.

Také telekomunikace, telekomunikační hardware a mobilní řešení v pavilonu G1 se stanou jedním z témat letošního veletrhu INVEX. K bohatému konferenčnímu programu patří například akce Fórum elektronické komunikace 2007 či Milníky digitální televize. Své expozice navíc připravují například společnosti ČD Telematika, Rittal, Knürr, Joyce, Alcom, TESLA Liptovský Hrádok, Mattes, Kvados, Omko/ Technisat či Český bezdrát. Ve stejném pavilonu bude zastoupena i špička v oboru prezentační techniky, a to například expozicemi společností AV média, Engel nebo Complex.

Pro domácnosti je DIGITEX
Zatímco INVEX bude nasměrován do oblasti podnikových řešení, spotřebitelskému DIGITEXu bude vévodit téma High-Definition, prezentované především unikátními projekty HD live! a Technologie&Design. Samozřejmě v rámci DIGITEXu nechybí ani další oblasti spotřební elektroniky, od komplexního řešení digitální domácnosti, přes digitální fotoaparáty, kamery, tiskárny, notebooky, velké obrazovky s vysokým rozlišením, mobilní telefony, GPS navigace, všechny myslitelné podoby audio a video zařízení, až třeba po oblast digitální zábavy.

Hlavní téma letošního DIGITEXu bude bezpochyby High-Definition (vysoké rozlišení obrazu, které má nahradit stávající a dosluhující formáty a nabídnout 2–5× vizuálně podrobnější obraz než klasické DVD). Zájemci takřka na každém kroku spatří technologie pro HDTV, optické disky třetí generace Blu-ray či HD DVD a samozřejmě potřebné přehrávací zařízení včetně těch kombinovaných. Své produkty představí například společnost Epson (domácí kino v podání projektoru se skutečným vysokým rozlišením), JVC (digitální kamery JVC Everio s vestavěným pevným diskem včetně světově první kamery s plně HD záznamem, či 65" Ultra Slim Full HD-ILA hybridní televizor), nebo Sony (nejmenší a nejlehčí HD videokamera na světě, nové Blu-Ray přehrávače, Full HD televizory a projektory Bravia, maličký notebook VAIO FZ a také herní konzoli Sony Playstation 3). Pro ty návštěvníky, kteří se chtějí příslušně vzdělat, budou připraveny tématické doprovodné programy.

Soulad špičkových produktů spotřební elektroniky, high-endových technologií a designu moderního nábytku ve světle inteligentních řešení domácnosti – to je již čtvrté pokračování projektu Technologie&Design, ve kterém náročný návštěvník spatří desítky vybavených „pokojíčků“ pod architektonickou supervizí. Středem expozic bude poslechová místnost s reproduktory BW Signature. Studio Jasyko ukáže však i skvosty ze současné produkce LCD televizorů značky Sharp. Můžeme se těšit například na obří LCD LC-65GD1Es s úhlopříčkou 65“ (166 cm), samozřejmě s označením „plné připravenosti“ na HD. Absolutní novinkou a mimořádným tahákem pro laiky i odborníky bude ukázka milionových gramofonů od společnosti Clearaudio, jež budou prezentovány společností High-End Audio Studio, k vidění bude i nejdražší gramofon světa, referenční Clearaudio Statement v ceně přesahující 2,5 milionu korun. Návštěvníci vyhledávající komplexní audio-video řešení pak budou moci spatřit nejen ukázky rozvodů zvuku po celém domě, ale též ovládání domu systémem Crestron, jež umožňuje intuitivně a snadno ovládat elektroniku, ale i jakékoliv další technologie. Toto inteligentní řízení obrazu, zvuku a klimatizace bude možné spatřit například i v rámci kuchyně Nadop.

Velmi viditelným tématem DIGITEXu bude v pavilonu F vše, co souvisí s pořízením, úpravami a tiskem digitální fotografie. Své nejnovější výrobky na svých stáncích představí nejvýznamnější světoví výrobci. Společnost Olympus na svém stánku předvede mimo jiné profesionální digitální zrcadlovku, zbrusu nového nástupce E-1, ultrazoomový fotoaparát SP-560UZ, či outdoorový Mju 790 SW. Kompletní podzimní kolekci několika desítek fotoaparátů představí i společnost Canon. Mezi všemi je možné jmenovat Power Shot G9, Digital IXUS 960IS, nebo zbrusu nové zrcadlovky EOS-1Ds Mark III a EOS 40D. Canon však kromě fotoaparátů přiveze na svůj stánek i celou řadu tiskáren, například dvě z nové generace řady PIXMA iP4500 a iP3500, či osm tiskáren vše v jednom. Chybět nebudou ani nové modely skenerů a dataprojektorů. Kromě již zmíněných produktů v souvislosti s High-Definition představí své digitální fotoaparáty i společnost Sony, za všechny jmenujme digitální zrcadlovku Alfa A700. Návštěvníci DIGITEXu však nebudou ochuzeni ani o výrobky společnosti Samsung – a to na stánku Solid Czech. Perličkou bude zejména stylový multimediální fotoaparát Samsung i70, ale na stánku budou k vidění i výrobky společnosti Sanyo. V souvislosti se zpracováním digitální fotografie jistě bude stát za pozornost mimo jiné grafický program Zoner Photo Studio 10 na stánku společnosti ZONER software. Pokud se týká tiskových řešení, kromě společnosti Canon se budou prezentovat i Epson (například se svou vlajkovou lodí Stylus Pro 3800, nebo Stylus Photo R285) a OKI (zejména s řadou barevných tiskáren C5000).

Výrazně více než v minulých letech bude zastoupen segment hardwaru pro domácnosti, zejména pak nejrůznějších mobilních zařízení. Kromě již zmíněné sobotní Mobility Hall, projekční techniky a telekomunikačního hardwaru bude k vidění například celá řada notebooků. Společnost Fujitsu Siemens Computers přiveze do Brna novou řadu profesionálních ekologických PC ESPRIMO 5925 EPA, ale například také Lifebook S6410. Sony představí svůj notebook Vaio FZ, Lenovo (na stánku společnosti Orange & Green) pak letošní novinky z řady ThinkPad i Lenovo 3000, tahákem může být zejména mobilní X61. Společnost Hewlett-Packard se bude se svou novou řadou notebooků HP Pavilion, určených pro domácí multimediální zábavu, prezentovat v pavilonu X jako partner projektu Game Life, Acer pak předvede své novinky v rámci projektu Reseller Meeting Point, za všechny jmenujme Aspire AS 5920–302G25MN. Reseller Meeting Point však oslovil i další výrobce, například společnosti Toshiba, či BenQ – ta představí zejména DLP projektory s WXGA rozlišením. V souvislosti s hardwarem je třeba zmínit i oba největší výrobce procesorů Intel a AMD – oba budou se svými novinkami nepřehlédnutelní.

Tak jako v minulém roce se viditelným tématem stane i problematika satelitní navigace a její aplikace v praktickém životě, zejména na stáncích společností Sunnysoft, Dreim CZ (navigace MyGuide) a Picodas Praha (produkty značky Garmin). Ochuzeni nebudou ani příznivci herní zábavy, k dispozici budou mít všechny tři konzolové platformy – Nintendo, Sony Playstation 3 i Microsoft Xbox 360. Kromě pavilonu X, kde se v rámci projektu Game Life představí vývojářská studia, nejnovější hry, či nejvýkonnější herní hardware, proběhne i tradiční Mistrovství české republiky v počítačových hrách, tentokrát v pavilonu D.

Bohatý program pro specificky zaměřené skupiny návštěvníků
Veletrhy INVEX-DIGITEX jsou v letošním roce více než kdykoli v minulosti zaměřené cíleně na několik specifických skupin návštěvníků, jimž je přizpůsoben i program řady doprovodných akcí, projektů, přednášek a seminářů. Úterý je tak věnováno představitelům státní správy a samosprávy (začíná konference pod názvem E-vize krajů, měst a obcí), středa IT odborníkům a podnikatelům (ERP Fórum, Franchise Meeting Point a řada dalších), čtvrtek zástupcům prodejního řetězce z oblasti IT a spotřební elektroniky, páteční konference budou věnovány veřejnému sektoru z oblasti školství a zdravotnictví, sobota pak široké veřejnosti – například tradiční Mobility Hall se zaměří na poradenství v oblastech mobilní telefon a hudba, mobilní telefon a fotografie a mobilní telefon a mobilní kancelář.

Kromě nabídky dvou herních pavilonů proběhne také tradiční Mistrovství České republiky v počítačových hrách a pro nadšence bude velkým lákadlem projekt Game Life, ve kterém se mohou těšit na vývojářská studia, nejnovější hry, nejvýkonnější herní hardware a interaktivní setkání herní komunity v rámci diskusního a prezentačního projektu na téma vývoje her a budoucí vize digitální zábavy.

Ze zbrusu nových projektů je možno zmínit především Future Park, jehož smyslem je přiblížit atraktivní formou aplikace IT ve vědě a strojírenství nejen odborné veřejnosti, ale zejména studentům středních odborných škol. Návštěvníci tak uvidí mechatronickou sestavu, výukové roboty Bioloid (sestavy humanoid, robopes apod.), ale také unikátní robot Orpheus, vyvinutý FEKT VUT Brno, který zvítězil v mezinárodní soutěži záchranářských robotů a jeho poslední verze je testována pro potřeby armády. Bude zveřejněna také robotická soutěž pro střední školy a bohatý program pro mladé adepty technologického vzdělávání chystá řada významných strojírenských firem. Naše střední a vysoké školy tak s podporou Svazu strojírenské technologie na Invexu předvedou ve svých službách technologie, které jsme byli dosud zvyklí vídat pouze na záznamech z asijských veletrhů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).