Z vysílače Praděd, který již v této chvíli pokrývá digitálním signálem území krajů Olomouckého, Moravskoslezského, částečně i Královehradeckého a Pardubického, mohou diváci v této chvíli sledovat programy, které jsou vysílány v sítích multiplexů 1 a 3. Nově bude v těchto regionech v pondělí 31. října v nočních hodinách spuštěno digitální vysílání i programů Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov vysílaných v multiplexu 2, a to na 53.kanále s vyzářeným výkonem 100kW. Zároveň dojde k přeladění analogového vysílání TV Nova z 53.kanálu, ze kterého vysílá v současné chvíli, na 50. kanál. Předpokladem pro toto řešení je úspěšně uzavřené jednání se společností CET 21 o pokračování analogového vysílání.
„Složitý a velmi rozsáhlý projekt digitalizace na našem území se nám podařilo dovést do zdárného konce. V této chvíli je digitálním signálem pokryta většina území ČR – 97,76 %. Divákům na území Olomouckého, Moravskoslezského, Královehradeckého a Pardubického kraje se spuštěním digitálního vysílání programů multiplexu 2 rozšíří programová nabídka,“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací. „Ukončením projektu digitalizace však pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj televizního vysílání v HD rozlišení. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání letních Olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu,“ dodává Levinský.
Souběh digitálního a analogového vysílání programů TV Nova bude tedy ještě pokračovat až do vypnutí, ke kterému dojde v prvním pololetí roku 2012. Divákům nicméně doporučujeme pořídit digitální set-top-boxy nebo televize umožňující příjem digitálního vysílání co nejdříve, aby mohli již vánoční pořady sledovat v digitální kvalitě.
Návod pro diváky
Po spuštění vysílače multiplexu 2 (tzv. MUX 2) Praděd bude nezbytné u diváků provést naladění nového vysílače na DVB-T přijímačích. Jednou z možností je zvolit automatické ladění, které nový vysílač automaticky vyhledá a vysílané programy uloží do předvoleb. Druhou, optimálnější možností, je použít režim ručního ladění, při kterém se na přijímači zadá naladění programů přímo na novém vysílacím kanále 53. V režimu ručního ladění nehrozí nebezpečí, že přijímač automaticky naladí kmitočty z nějakého vzdálenějšího vysílače a příjem by mohl být s problémy.
Diváci, kteří již nyní přijímali programy v síti MUX 2 z nějakého vzdálenějšího vysílače a nyní pro ně bude příjem z vysílače Praděd vhodnější, budou pravděpodobně muset vymazat z předvoleb dosud uložené programy sítě MUX 2 a opětovně je naladit z nově spuštěného vysílače Praděd. Optimálně opět v režimu ručního ladění.
Problémy s vysíláním DVB-T mívají často diváci, kteří jsou připojeni na společné televizní antény (STA) – například v panelových domech. Zvláště starší STA neumožňují automatický přechod na pozemní digitální vysílání. Tyto STA je nutné pro vysílání DVB-T patřičně upravit. Správce nebo majitel domu má povinnost zajistit odbornou firmu, která společnou anténu upraví.
Pro diváky, kteří budou i nadále sledovat analogové vysílání TV Nova z vysílače Praděd, k výrazné změně nedojde. Od listopadu bude TV Nova vysílat na kanále 50, na kterém byl dosud provozován vysílač programu ČT 1 Praděd. Divákům se tedy automaticky objeví program TV Nova na předvolbě, kde dosud měli analogový program ČT 1. V případech, kdy tomu tak nebude, postačí na analogovém přijímači naladit zmíněný kanál 50.