Hlavní navigace

Na poslední chvíli – Bedřich Dědek v cyklu ČT Neznámí hrdinové – 22. 6.

[Tisková zpráva] Jako chlapec zachraňoval ústecká zdymadla, v té době největší vodní dílo Československa. Bedřich Dědek, hrdina dokumentu Na poslední chvíli z cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy. Premiéra pořadu v pondělí 22. června na ČT2 od 21:00 hodin.

Sdílet

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o hrdinech, na které se velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali zcela neznámými, pokračuje snímkem Na poslední chvíli. Životní příběh Bedřicha Dědka přináší do cyklu Neznámí hrdinové specifickou skupinu účastníků druhého odboje – německé antifašisty. B. Dědek pocházel z česko-německé rodiny. Když jeho rodné Ústí nad Labem obsadila v říjnu 1938 německá vojska, byly mu čtyři roky. Vzhledem k otcově německé národnosti splňoval parametry pro arijské dítě.

Byl přijat do systému nacionálně socialistické výchovy mládeže. Roku 1940 nastoupil do obecní školy a automaticky také do nacistické mládežnické organizace Deutsches Jungvolk. Jeho vzory však byli rodiče: otec, německý sociální demokrat aktivní v protinacistickém odporu a odvážná maminka, která podporovala válečné zajatce. Přes svůj útlý věk se Bedřich stal sám aktérem několika antifašistických činů, odnesl například jídlo ruským zajatcům. Rodinu udali sousedé a malý chlapec byl vyslýchán na gestapu. Opravdového hrdinu z něj udělala událost na samém konci války. Esesmani se chystali vyhodit do vzduchu ústecká zdymadla na Labi, v té době největší vodní dílo Československa. Otec, který na zdymadlech pracoval, jej poslal, aby nenápadně přeštípl dráty k výbušninám, což se mu podařilo. Tím definitivně odvrátil zničení obrovských materiálních hodnot a ohrožení mnoha životů. Po válce se rodina bohužel spíše než vděku dočkala ústrků za svou příslušnost k německé národnosti.

„Práce na tomto filmu mne znovu přesvědčila o tom, v jakém stereotypu člověk nevědomky žije. Ve stereotypu nám, starším, vtloukaném od dětství do hlavy. To povědomí, že všichni Němci v pohraničí nadšeně vítali v roce 1938 Hitlera, podpořené neustále omílanými stejnými archivními záběry nadšeného davu… A přitom přinejmenším 20 % německy mluvících občanů bylo tenkrát odhodláno bránit Československou republiku, neboť ji pokládali za svou," říká režisér Ivan Stehlík. Scénář Martin Krsek, dramaturg Jiří Sirotek, kamera Bohumír Bouček, vedoucí výroby Helena Veselá. Cyklus Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy vzniká v Redakci aktuální publicistiky, vedoucím projektu je Čestmír Franěk.

Repríza dokumentu Na poslední chvíli: v pátek 26. 6. na ČT2 od 10.05 hodin.

Více informací o cyklu Neznámí hrdinové – Pohnuté osudy: www.ceskatele­vize.cz/program.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).