Hlavní navigace

Na rozchodnou

[Tisková zpráva] Podle scénáře Milana Uhdeho natočil v Centru dramatické tvorby brněnského studia České televize režisér Juraj Nvota televizní film Na rozchodnou. Příběh o nelehkém soužití Čechů, Němců a Židů na konci druhé světové války vysílá ČT1 v neděli 3. května 2009 ve 20 hodin. V hlavních rolích se představí Magdalena Sidonová, Martin Trnavský, Milena Asmanová, Barbora Munzarová, Marie Málková, Petra Špalková, Jiří Ornest, Stanislav Zindulka a další.

Sdílet

Druhá světová válka vnesla do našich dějin trauma, s nímž se dodnes vypořádáváme. Jeho stopy neseme stále v sobě, dokonce i ti, kteří tu dobu sami neprožili. Náš příběh se vrací do doby, kdy Brno bylo stále ještě multikulturní město – žili v něm Češi, Němci a Židé. A nebyly výjimkou ani rodiny, které všechna tato etnika spojovaly. A právě do jedné takové rodiny příběhem vstoupíme. V centru dění stojí malý Pavel Hejný a jeho rodiče – tatínek Čech a maminka Židovka. Jenže tatínkova sestra se provdala za Němce a přijala jeho německou národnost. Není to žádný nacista, vlastně je invalidou z první světové války, nicméně gestapo na něho tlačí, aby se přestal s rodinou stýkat.

Protižidovské tlaky, hrozba deportace, vedou k rodinné tragédii – matka, aby zachránila syna, je nucena zapřít svoje rodiče, kteří později zahynou v koncentráku. Po válce se ale situace obrátí: divoký odsun zasáhne německou větev rodiny. Malý Pavel není s to pochopit, co se to vlastně kolem něho děje. Ke všemu se rodiče pochopitelně snaží mnoho z dění před ním bagatelizovat nebo zatajovat, čímž mu ještě více situaci ztěžují. Po letech se Pavlovi, jako starému muži, který se vrací z emigrace, vybaví během koncertu vzpomínka na dobu, kdy jednu totalitu začala nenápadně střídat totalita jiná.

Příběh je inspirován skutečnými událostmi.

Režie:Juraj Nvota
Scénář: Milan Uhde
Hrají: Magdalena Sidonová (maminka), Natan Němec (Pavel), Martin Trnavský(tatínek)
Dále hrají: Milena Asmanová, Nika Brettschneiderová, Natálie Drabiščáková, Barbora Munzarová,
Marie Spurná, Petra Špalková, Igor Chmela, Radim Novák, Zdeněk Bureš, Petr Halberstadt, Miloslav Mejzlík, Jiří Ornest, Josef Polášek, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka a další
Produkce: Darina Levová
Kamera: Petr Polák
Dramaturg: Pavel Aujezdský