Hlavní navigace

Na stopě – 400. vydání

[Tisková zpráva] Už od roku 2000 vyrábí Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava ve spolupráci s Policií ČR pořad Na stopě, který pátrá po pachatelích trestných činů. Přibližuje a popularizuje práci kriminalistů a oslovuje televizní diváky, kteří svým svědectvím napomáhají pátrání. Interaktivní spolupráce zprostředkovaná televizní obrazovkou naplňuje poslání veřejné služby. Moderátor Roman Svoboda se přihlásí o slovo také ve středu 12. září 2007 ve 22:00 hodin a zahájí tak 400. vydání pořadu.

Sdílet

Pro naše jubileum opravdu asi nezavládne ve světě zločinu „klid zbraní“ a z podvodníků se nestanou andělé, takže základní dramaturgie opřená o komunikaci s vyšetřovateli nad konkrétními případy zůstane zachována. Ale druhá polovina pátrací dvacetiminutovky bude slavnostní. Přijde vzácný host, policejní prezident Oldřich Martinů a tvůrcům pořadu předá ocenění.

Bez spolupráce s diváky by nebylo úspěšně zakončených případů a bez spolupráce s policií by se autoři pořadu nedostali k nutným zdrojům informací. Spolupráce nevznikla sama od sebe. Je dlouhodobě budována na vzájemné důvěře. Divák při sledování pořadu Na stopě získá důležité informace, které by se z jiných zdrojů mnohdy nedozvěděl, kriminalisté zase prostřednictvím televizní obrazovky získávají svědky, o jejichž existenci nevěděli. Pořad Na stopě tady působí jako prostředník mezi divákem a policií, kterou zastupuje mluvčí Policejního prezidia Jiří Vokuš a vedle něj celá řada úspěšných kriminalistů či policistů.

Ročně zveřejníme na 120 neobjasněných případů a přibližně desetina z nich se prostřednictvím svědectví diváků uzavře. Několikrát jsme v posledních dvou letech oznamovali významnou účast na dopadení pachatelů přepadení, loupeží, znásilnění i pokusu vraždy.

Z přehledu vyřešených případů z roku 2005–2006, vybíráme:
V roce 2005 byl na základě svědectví diváků zatčen ozbrojený muž, který při přepadení policejní hlídky v Praze ohrožoval policisty a následně ukradl jejich auto. Ve stejném roce vzbudilo také na Chomutovsku velký rozruch přepadení řidiče kamiónu firmy Delta Plus v Chomutově. Řidič byl unesen a náklad ukraden. K objasnění došlo na základě svědectví televizního diváka. Neznámý agresivní útočník pobodal třiceti ranami nožem jednoho z hostů restaurace v Praze – Řepích a poté utekl. Natáčení rekonstrukce případu z první poloviny r.2005 napomohla definitivnímu objasnění.

Televizní diváci podle zveřejněných záznamů průmyslových kamer poznali lupiče, kteří v průběhu roku 2005 pětkrát po sobě přepadli GE C banku v Praze a krátce na to zase jiné, kteří přepadli Komerční banku v Praze-Dejvicích.

Na Moravě došlo v roce 2005 k sérii přepadení heren. Jeden z pachatelů byl zatčen ihned po odvysílání jeho podoby v pořadu Na stopě.

Objasněný případ bankovní loupeže v Praze-Dejvicích z února 2005 vedl zveřejněním podrobností v pořadu Na stopě v květnu 2006 k usvědčení z další bankovní loupeže, tentokrát v Ústí nad Labem.

Série vloupání do prodejny T-mobil v Praze na Vinohradech (květen-červen 2005) byla zveřejněna o prázdninách 2005, na základě uváděných podrobností byl identifikován a počátkem roku 2006 dopaden pachatel, který je stíhán i pro další majetkovou trestnou činnost.

V listopadu 2005 došlo ke krádežím zboží v obchodních domech v Táboře, skupina pachatelů se zaměřovala na spotřební elektroniku. Následné zveřejnění v pátrací relaci pořadu na konci roku byli pachatelé dopadeni a usvědčeni i z další obdobné trestné činnosti.

Padělání osobních dokladů umožnilo otrlému podvodníkovi vydávat se za jednatele společnosti Concept Inter a na její účet vydatně nakupoval, nejraději luxusní auta. V lednu 2006 zveřejnilo Na stopě pátrání, na základě něhož se hledaný sám vydal do rukou policie.

Služba kriminální policie a vyšetřování Kroměříž vyjádřila poděkování všem tvůrcům pořadu Na stopě. 4. dubna 2006 byl odvysílán případ znásilnění čtrnáctileté dívky neznámým pachatelem na Kroměřížsku. Na základě pořadu byl za příkladné spolupráce veřejnosti vypátrán pachatel tohoto deliktu a bylo mu sděleno obvinění z trestného činu pohlavního zneužívání.

V prosinci 2006 byl loupežně přepaden antikvariát v Praze – Holešovicích, z loupeže byl podezřelý občan SR. V červnu jsme případ odvysílali a dva týdny nato byl na základě zveřejnění dopaden na Slovensku.

Ve stejném vydání bylo zveřejněno poděkování pražského kriminalisty za pomoc při dopadení pachatele loupežného přepadení prodejny hudebnin v centru Prahy. Pátrací relace byla odvysílána 9.5. a pachatel byl zadržen hned nazítří. Tento recidivista byl stíhán na svobodě a policie jej v říjnu 2006 zadržela opět při další krádeži.

Dvakrát (v září 2005 a v dubnu 2006) jsme hovořili o pokusu vraždy ženy v lese u obce Řevničov na Rakovnicku. Na základě druhého vysílání byl odhalen a z pokusu vraždy obviněn muž, který byl na útěku z věznice.

Série loupežných přepadení barů-heren s ženskou obsluhou na různých místech Prahy (červenec 2006) byla zveřejněna v říjnu téhož roku. Do týdne byl pachatel identifikován a pátrání po něm dosud trvá.

Série krádeží vloupáním do hotelových pokojů v Karlových Varech a ve Zlíně z dubna a května 2006 bylo zveřejněno v červenci 2006. V hotelovém zloději byl identifikován muž hledaný od začátku roku 2006 pro majetkovou trestnou činnost. Pachatel byl dopaden v září 2006 v penzionu v Luhačovicích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).