Hlavní navigace

Na Sušicku a Chomutovsku skončí v noci na 15. prosince analogová ČT2

[Tisková zpráva] Česká televize musí v noci na 15. 12. 2008 ukončit analogové zemské vysílání ČT2 z vysílačů Sušice – Svatobor a Chomutov – Jedlová hora. V obou regionech už diváci mohou přijímat digitálně všechny čtyři programy ČT.

Sdílet

Technický plán přechodu, nařízení vlády ČR, stanovuje České televizi povinnost ukončit na vysílačích Sušice – Svatobor a Chomutov – Jedlová hora provoz analogového zemského vysílání ČT2, aby nerušilo digitální terestrické vysílání sítě 3 s komerčními stanicemi ze stanoviště Plzeň – Krašov.

Analogový zemský signál druhého programu České televize na 52. kanálu ze Svatoboru a Jedlové hory bude jednou provždy vypnut před půlnocí ze 14. na 15. prosince 2008.

Diváci na Sušicku i Chomutovsku jsou na konec analogového zemského vysílání ČT2 upozorňováni už řadu týdnů, a to nejen ve vysílání ČT, ale i v rozhlasu, tisku, outdoorovou reklamou a letáky distribuovanými do schránek. Snadno také poznají, že skutečně přijímají analogový signál, jenž bude vypnut. Na digitální příjem musí přejít, jestliže na ČT2 vidí v pravém spodním rohu obrazovky piktogram v podobě čtyř čtverců a průběžně se jim zobrazuje textová informační lišta. Lidé, kteří tyto grafické atributy na Dvojce neregistrují, využívají analogový signál z jiného vysílače. Tento jim zůstane prozatím zachován. I oni ale už nyní mohou v případě dostupnosti přijímat digitálně všechny čtyři programy ČT.

Digitální síť 1 – multiplex veřejné služby s programy ČT1, ČT2, zpravodajským ČT24 a sportovním ČT4 v digitální kvalitě, doplňkovými digitálními službami (teletextem, podrobným elektronickým programovým průvodcem EPG) a stanicemi ČRo – lze na Sušicku přijímat od 18. listopadu 2008 na 49. kanálu z vysílače Svatobor a na Chomutovsku od 30. listopadu 2008 na 33. kanálu z vysílače Jedlová hora. Potřeba je k tomu set-top-box nebo digitální televizor s DVB-T tunerem, dále nepoškozená, správně nasměrovaná, pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a také anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Problémy může způsobovat nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná je odborná úprava většiny systémů společných televizních antén (STA) v bytových domech.

Více o digitalizaci: vysílání ČT, internetový speciál www.digict.cz, teletext ČT1 (strana 650), časopis ČT+ a Divácké centrum ČT – horká linka digitalizace 261 13 74 74 (denně 7.30 – 20.00 hodin).