Hlavní navigace

Na TV Barrandov v pondělí přicházejí Šmoulové

[Tisková zpráva] Praha, čtvrtek, 28. ledna 2010 - Nejúspěšnější česká digitální stanice, TV Barrandov, nasazuje od 1. února 2010 od 19:00 každý všední den cyklus Animáček, ve kterém odvysílá kultovní animované seriály „Šmloulové“ a „My z Kačerova“. „Pořady určené nejen pro děti, ale pro celou rodinu, uvádíme jako alternativu v exponovaném čase mezi 19:00 – 20:00 hodinou“, uvedl Janis Sidovský, místopředseda představenstva a ředitel marketingu TV Barrandov.

Sdílet

Šmoulové vznikli v roce 1958. Pierre Culliford z Bruselu tehdy nakreslil pod značkou Peyo další díl comicsu s názvem Johan a Pirlonit. Díl se jmenoval „Flétna a šest Šmoulů“. Tak poprvé spatřili světlo světa modří skřítci. Objevili se zde ve vedlejší roli, ale jak jejich obliba stoupala, stali se sami hlavními hrdiny comicsů a později animovaných seriálů a filmů. Postupem času se stali světově známými a ještě dnes se jejich figurky prodávají v mnoha zemích. Přesto nemají jednotné jméno. V Česku se jim říká Šmoulové, německy Schlumpf, belgicky Schtroumpf, italsky Puffi, španělsky Pitufos, anglicky Smurf a japonsky Sumafu.

Seriál se stal globálním hitem a ještě v roce 2007 se po světě prodal milion DVD se Šmouly a na pětadvacet milionů komiksových alb v desítkách světových jazyků. Podle agentury Reuters roční příjmy ze „šmoulího byznysu“ dosahují až dvanácti milionů dolarů, tedy až dvou set milionů korun. Českému trhu vládli Šmoulové v 90. letech, a to zejména v hitparádách. Album nazvané Šmoulí super-disco-šou bylo podle časopisu Filter nejprodávanější hudební nahrávkou po roce 1989.

TV Barrandov odvysílá animovaný seriál s původním dabingem – taťka Šmloula hovoří hlasem Vlastimila Brodského a Šmoulinka má půvab Dagmar Patrasové. Titulní píseň nazpívala Hana Zagorová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).