Hlavní navigace

Nadace Nova již pět let partnerem Akademie literatury české

[Tisková zpráva] Kulaté páté výročí dnes slaví partnerství Nadace Nova a prestižní udělování cen Akademie literatury české. Laureáty letošních ocenění se stali spisovatelé Valja Stýblová, Vladimír Páral a literární vědec Pavel Vašák. Slavnostní předání za účasti generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka a zástupců ALČ se uskutečnilo v prostorách Akademie věd v Praze. Donátorem cen byla již tradičně Nadace Nova a hlavním mediálním partnerem televize Nova.

Sdílet

Praha 12. března 2010 – Za podpory TV Nova jako hlavního mediálního partnera a její Nadace Nova jako tradičního donátora cen byly dnes v prostorách pražské Akademie věd rozdány ceny Akademie literatury české. Cenu Ladislava Fuchse za celoživotní přínos české literatuře převzal Vladimír Páral, autor mnoha úspěšných románů, např. Soukromá vichřice, Katapult, Milenci a vrazi nebo Mladý muž a bílá velryba. Cenu Boženy Němcové, udělovanou za konkrétní literární dílo v posledních třech letech, získala spisovatelka a lékařka Valja Stýblová (mj. Skalpel, prosím, Mě soudila noc, Dopis Kláře, Most aeskulapů) za trilogii Lužanská mše, v níž v letech 2005 – 2009 vytvořila mimořádně kvalitní a umělecky vyrovnaný životopisný román stavitele a mecenáše Josefa Hlávky. Cena Máchova růže výjimečně nebyla udělena autorovi významné prvotiny, ale při příležitosti 200. výročí narození Karla Hynka Máchy ji obdržel jeden z nejvýznamnějších českých badatelů v této oblasti, literární vědec a editor jeho děl Pavel Vašák za vydání Šifrovaného deníku Karla Hynka Máchy.

Letošního vyhlášení Cen Akademie literatury české se konalo již popáté, a tak byl na počest tohoto malého výročí vydán almanach Pět let Akademie literatury české. K jeho vzniku významně přispěla TV Nova, jejíž Nadace podporuje ALČ již od jejího založení v roce 2006. „Zásadní přínos Akademie literatury české spatřujeme především v podpoře talentů spisovatelské obce a soudobé české literatury jako celku. Vítáme také, že Akademie literatury české nechce podporovat výhradně zavedené a známé autory, ale že hledá a podporuje i ty, kteří přicházejí na literární scénu s novým pohledem a moderním způsobem tvorby,“ zdůraznil generální ředitel televize Nova a předseda správní rady Nadace Nova Petr Dvořák.

Slavnostním předáváním Cen Akademie literatury české provázel MUDr. Jan Cimický, o hudební doprovod se postaral houslový virtuos Pavel Šporcl, úryvky z děl oceněných autorů přednesl herec Jiří Klem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).