Hlavní navigace

Nařízení Evropské unie o roamingu Přechod na „eurotarif“

[Tisková zpráva] Nařízení Evropské unie o roamingu, jež vstoupilo v platnost v červnu, přinese evropským spotřebitelů za používání mobilního telefonu v zahraničí podstatné snížení ceny hovoru.

Sdílet

Nařízení stanovuje maximální výše poplatků za roaming jak mezi operátory (velkoobchodní ceny), tak pro spotřebitele (maloobchodní ceny), a to již od letošního léta.

Průměrná velkoobchodní cena mezi dvěma operátory nesmí překročit 0,30 EUR za minutu, postupně se sníží běhěm 24 měsíců od účinnosti nařízení až na 0,26 EUR za minutu. Maloobchodní cena v rámci eurotarifu nesmí překročit 0,49 EUR za minutu za uskutečněná volání a 0,24 EUR za minutu za přijatá volání (postupně se sníží na 0,43 a 0,19 EUR za minutu). Novým zákazníkům bude automaticky nastaven eurotarif a budou mít možnost jej na základě vlastního rozhodnutí opustit, stávající zákazníci naopak budou mít možnost přejít ze svého tarifu na eurotarif na základě vlastní žádosti. Roamingovým zákazníkům, kteří si v průběhu dvou měsíců nezvolí žádný tarif, se automaticky poskytne eurotarif.

Další ustanovení nařízení se týkají transparentnosti cen a informovanosti uživatelů. Obecně každý domovský operátor poskytne roamingovému zákazníkovi po jeho vstupu na území jiného členského státu než členského státu, ve kterém se nachází jeho domovská síť, bezplatně a automaticky, prostřednictvím zprávy zaslané na mobilní telefon, základní personalizované informace o cenách roamingu, které platí pro uskutečňování a příjem volání dotyčným zákazníkem v navštíveném členském státě. Upozorní tak na skutečnost, že budou při uskutečňování nebo příjmu volání účtovány ceny za mezinárodní roaming. Zákazník však může požádat, aby takové informace nedostával. Národní regulátoři mají pravomoc sledovat vývoj trhu mezinárodního roamingového volání a plnění podmínek Nařízení ze strany operátorů. Po uplynutí určené doby (18 měsíců po vstupu Nařízení v platnost) dojde k přezkumu stavu trhu mezinárodního roamingového volání evropskou Komisí a na jeho základě se rozhodne, zda bude prodloužena platnost Nařízení, nebo zda bude jeho platnost ukončena.

Nařízení prošlo příslušnými schvalovacími procedurami a 29. 6. 2007 bylo zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie. Nabylo tedy platnosti 30. 6. 2007 a příslušné části vejdou v účinnost podle platného znění — pro stávající zákazníky možnost zvolit si eurotarif nebo jakýkoli jiný roamingový tarif a informování těchto zákazníků o nové situaci do 1 měsíce po vstupu Nařízení v platnost, regulace velkoobchodních cen dva měsíce po vstupu Nařízení v platnost, povinnosti transparentnosti tři měsíce po vstupu Nařízení v platnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).