Hlavní navigace

Návraty k divočině

[Tisková zpráva] Pro druhou polovinu roku připravilo ostravské studio České televize nový dokumentární cyklus. Představí v něm třináct národních parků, které dnes najdeme na území bývalého Československa. Návraty k divočině zdůrazňují snahy uchovat v těchto místech ekosystémy nejméně ovlivňované člověkem. Každý díl si vybírá necelých třicet minut z vysílacího času, aby ukázal krajinářské hodnoty, vzácnou flóru i faunu, a podtrhnul při tom také pozitivní příklady soužití člověka s přírodou bez jakýchkoliv nevratných zásahů.

Sdílet

Od 9. září až do začátku prosince nabídne ČT2 v každý páteční podvečer putování jedinečnou krajinou. Průvodcem nám bude Tomáš Kočko, hudebník a divadelník, jehož doménou je tvorba inspirovaná lidovou tradicí. Uvádí-li ve svém životopisu obdivný vztah k přírodě, je to ten správný chlapík, kterému jeho vystupování v tomto pořadu budete určitě věřit.

Začneme Velkou Fatrou, vydáme se na Šumavu, do Slovenského ráje, na Poloniny, v říjnu navštívíme Česko-Saské Švýcarsko, Muráňskou planinu a Pieniny, listopadové díly jsou věnovány Krkonošskému národnímu parku, Slovenskému krasu, Nízkým Tatrám a Národnímu parku Podyjí, poslední dvě prosincová vydání nás zavedou na Malou Fatru a do Tater.

Podobně zacílené dokumenty vyžadují osobní zaujetí i určitou pokoru v přístupu k danému tématu. To nepochybně prokázali režiséři, kteří jsou podepsáni pod jednotlivými díly: Petra Všelichová, Jana Bergmanová, Marcel Petrov, Ján Novák, Jaroslav Večeřa, Ivo Macharáček a Petr Šamánek. Významný podíl má také obrazová složka. Tentokrát je v rukou kameramanů Petra Kožušníka, Krunoslava Keteleše, Tomáše Kresty, Davida Karase a Petra Hrubeše. Dramaturgem pořadu je Jaromír Šlosar, který během příprav spolupracoval s ochranáři i pracovníky správy jednotlivých parků a také s odborníky působícími na vysokých školách.

Od 9. 9. 2011 sledujte vždy v pátek na ČT2 v 17:50
www.ceskatele­vize.cz/divoci­na
www.kocko.cz